АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Трудолюбието на българина е мит
„В последните годни у нас се говори за някаква нечовешка експлоатация, че работим много повече от другите, че младежите работят. Оказва се, че в много други страни – в Дания, Холандия, Франция, има доста практики на работа и събота, и неделя, и след работно време”, каза в „Здравей, България” икономистът Лъчезар Богданов относно трудолюбието на българина.
Според него другото, по-важно нещо, е, че българския пазар на труда има структурни проблеми. „Има цели групи хора, които не се включват активно, едната от тях са младежите”, допълни той.
По думите му голяма част от хората с добро образование, на възраст между 30 и 50 години, работят. „Проблемът е при младите, които започват да работят късно. Другият проблем е при хората в предпенсионна възраст и при необразованите”, категоричен беше Богданов.
Той даде пример с Швеция, където всеки трети възрастен учи нещо, а у нас това са около 1-2%. Въпросът е какво умее да прави човек, а не на колко години е, смята Богданов. Няма как хора на около 60 години, застинали на нивото на висшето си образование отпреди 38-40 години да си намерят работа. Но ако те са вървели в крак с новостите, знаят езици и имат умения в определени области, няма да имат проблем.
Икономистът се застъпи и за въвеждане на почасовия труд за младежите, както и за специализирани курсове за получаване на полезна квалификация./Снимка: Архив
Tweet |
|
Какъв е този? Расъл в саксия, идея си няма каква е реалността на българския пазар, чете ми кухи статистики за Запада ...