АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Чепецкият механичен завод (ЧМЗ, предприятие на горивното подразделение на „Росатом“) започна производството на уникални титанови тръби за най-мощния ледоразбивач в света - „Русия“. Той е оборудван с два реактора РИТМ-400 от по 315 мегавата, ще може да преодолява лед с дебелина 4 метра и да прокарва канал с ширина около 50 метра.
Проектът обхваща двоен жп тунел с дължина почти 7 км, какъвто до момента не е имало в България. Ще бъдат изградени десетки съоръжения, сред които два тунела с по-две тръби с обща дължина 1.5 км, пътен надлез и подлез, 8 моста и естакади, системи за сигнализация и телекомуникация, нова гара Елин Пелин и спирка Побит Камък.
Операторът на турските петролопроводи "Боташ" (BOTAS) съобщи, че засега не са установени щети по управляваните от компанията тръби и петрол продължава да тече както по направлението Киркук-Джейхан, така и по трасето Баку-Тбилиси-Джейхан.
Съоръжението ще е с дължина около 2 км, с две отделни тръби в посока, и ще бъде най-дългият пътен тунел у нас. Към него са включени два обслужващи пътя от двете му страни, както и хеликоптерна площадка.
Министерството призова властите на провинциите да извършат внимателна оценка на засегнатите от сушата райони и да разработят планове за поддържане на водоснабдяването, включително временни прехвърляне на на вода, разработване на нови водоизточници и разширяване на мрежата от тръби.
Доизграждат се трите напречни връзки между тръбите на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“. В тръбата за София те бяха прокопани през 2020 г. Сега се довършва работата в тръбата за Варна. Предстои до края на септември т. г. напречните галерии между двете тръби в съоръжението да бъдат завършени.
Съоръжението ще е с дължина около 2 км, с две отделни тръби в посока и ще бъде най-дългият пътен тунел у нас. Към него са включени два обслужващи пътя от двете му страни, както и хеликоптерна площадка.
С безвъзмездната финансова помощ от ПУДООС ще се подменят старите водопреносни тръби, чиято амортизация затруднява водоподаването в районите, които захранват и е причина за чести аварии и загуба на вода.
През септември ще започне и цялостното обновяване на пътната настилка, тротоарите и осветлението, а водата от водосточните тръби ще бъде заустена в канализацията. Цялостното обновяване на ул. „Цар Иван Шишман“ ще продължи в рамките на една календарна година.
Ремонт на съоръженията при сондирания на 456 м под земята минерален гейзер не беше правен от 1960 г., а течовете и загубите се увеличаваха, често ставаха и аварии. Необходимите за ремонта кранове, тръби, връзки са внос от Полша. Ремонтните дейности продължиха около месец.