EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Тръби за 1.8 млрд.евро на брега на Черно море

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Тръби за 1.8 млрд.евро на брега на Черно море

mail09:33 | 08.12.2015прегледи 1154 коментарикоментари 0


Тръби за газ на стойност 1,8 млрд. евро ще останат неизползвани на брега на Черно море след решението на Русия да прекъсне работата по газопровода "Турски поток" - мощен символ на скарването на Москва с Анкара, пише в текст Ройтерс.
Русия се впусна да наказва Турция, след като тя свали руски боен самолет в Сирия, налагайки търговски санкции и огласявайки сведения, които според нея доказват, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган е замесен в нелегални търговски сделки с "Ислямска държава". Руският енергиен министър Александър Новак заяви пред репортери, че е замразена работата по "Турски поток", тръбопровод, насочен да пренася руски газ към Югоизточна Европа през Турция, заобикаляйки Украйна.
 Скоро след това ръководителят на голямата италианска петролна компания Ени, спрягана като един от главните купувачи на газа от газопровода, заяви, че проектът е в безизходица.
 Решението оставя руският енергиен гигант Газпром с километри тръби, приложими единствено в Черно море. Той поръча тръбите чак от Япония и Германия за газопровода "Южен поток", дълъг 2400 км, който се предвиждаше да бъде открит през 2018 г., но след отхвърлянето на проекта, те получиха ново предназначение в "Турски поток".
 Източници от сектора казват, че тръбите може да бъдат използвани само за проекти в Черно море заради специфичната им конструкция. Газпром сега ще бъде принудена да съхранява тръбите, докато напрежението между Москва и Турция спадне.
 "Тези тръби са калибровани за специфична среда, налягане и капацитет," каза източник от областта на тръбното производство. "Следователно те са подходящи само за подводно полагане в Черно море".

 Газпром не бе открит за коментар.
 Макар че замразяването на дейността по "Турски поток" е в голяма степен символично,
 - около него отдавна витаят забавяния и съмнения за неговата жизнеспособност; 
 - финансовите усложнения за Газпром са много реални.
 Анализаторът на Сберанк Валери Нестеров заяви, че Газпром е похарчил между 12 и 14 млрд. долара за "Турски поток" и неговия отхвърлен предшественик "Южен поток", изоставен миналата година в контекста на съпротивата от ЕС и нарасналото напрежение около украинската криза.
Въпросителни бяха повдигнати и около планирания тръбопровод "Северен поток" до Германия, след като група от десет европейски правителства публикува писмо, в което заявява, че проектът противоречи на интересите на ЕС и създава заплаха за дестабилизиране на Украйна.
"Тук отново компанията бързо изгражда тръбопровод, който може да се окаже, че не е необходим", заяви Нестеров.
 Русия е един от най-големите производители на стомана, изпреварвана единствено от Китай, и има капацитета да произвежда на година над три милиона тона тръби с голям диаметър, използвани обичайно за енергийни проекти.
Най-големият производител на тръби на Русия, ТМК, заяви, че "Турски поток" може да бъде съживен в бъдеще.
 "Турски поток" като проект, не е напълно приключил", каза вицепрезидентът на ТМК Владимир Шматович.

"Може би след година-две, когато напрежението спадне, той ще бъде реализиран", каза той. "Но тръбите може да останат на суша 50 години", завършва агенцията.

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg