АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Трябва ли ни брокер при продажба на имот?
Покупката или продажбата на имот е важно финансово решение, което е свързано не само с множество юридически въпроси и административни процеси, но и комплексни фактори за преценка и избор. Често пред продавачите стои решението – да ползвам ли агенция за недвижими имоти и професионален брокер или да си спестя този разход? Въпросът звучи риторично – естествено, че е добре да спестим, ако можем. Но може ли това да ни донесе по-големи разходи или пропуснати ползи?
Тук ще очертаем какво включва брокерската услуга при продажба на имот. Какво прави добрия професионалист в тази сфера истински полезен и на какво да обърнем внимаваме. Обичайно при продажба на жилищен имот брокерската комисиона се дължи само при успешна сделка, независимо колко дълго продължи работата на брокера и какви проблеми възникнат за решаване.
За какво плащаме?
Когато ангажираме агенция за недвижими имоти за продажба на нашия имот, е важно да знаем какви услуги и експертиза включва това. И обратното – ако решим да действаме сами, трябва да се уверим, че можем самостоятелно да покрием всички тези аспекти за интелигентен, ефективен и рентабилен подход.
1. Експертиза в познаването на пазара
Агентите за недвижими имоти имат задълбочени познания за местния пазар. Те следят тенденциите, последните сделки, динамиката, тъй като ежедневно се сблъскват с десетки примери и имат достъп до информация. Разликата в това да познаваш и да не познаваш пазара може да се окаже разлика между това да постигнеш добра сделка, да стоиш и да чакаш с месеци и години или да продадеш бързо, но на ниска цена.
2. Достъп до широка мрежа
Добрите и утвърдени на пазара агенции имат широка професионална мрежа, включително с други агенти, брокери, строители и инвеститори, контакти в индустрията. Това означава и богата и добре поддържана база данни от потенциални купувачи с информация за техните предпочитания и специфики.
3. Експертиза в преговорите и разбиране на законови и договорни задължения
Преговорите са ключова част от всяка сделка. За продавачите агентите работят, за да осигурят възможно най-добрите условия – от цената до ограничаването на непредвидени рискове. Те преговарят за максимално увеличаване на печалбата и управляват гладкото приключване на сделката.
Покупко-продажбата включва и сложни договорни и законодателни изисквания, които могат да бъдат плашещи за обикновения човек, но напълно ясни за юридическия екип на агенцията. А грешки в това отношение може да се окажат доста по-скъпи от брокерската комисиона или дори да провалят сделка.
4. Спестяващо време удобство
Често пропускаме да калкулираме цената на времето си. Ангажиментът на брокера включва организация на всички огледи и предварителни преговори, маркетиране на имота, отговаряне на запитвания, подбор и контакти с потенциални купувачи. Това ни позволява да се съсредоточим върху ежедневието си, докато професионалистът управлява детайлите.
5. Обективни насоки
Разумното и безпристрастно око на професионалиста би ни помогнало за правилното ценообразуване, би ни дало стратегии за подобряване на привлекателността на имота.
По време на всяка сделка могат да възникнат и неочаквани предизвикателства – от административни забавяния и трудности, през сложни ситуации със собствеността, до проблеми с финансирането. Опитният агент се е сблъсквал с редица такива сюжети и може да даде точната препоръка, изхождайки от своя опит и експертиза.
6. Маркетингова грамотност
Всичко днес е дигитално и се случва онлайн. А 50% от успеха на продажбите зависи от добрата презентация. Ако искаме да привлечем повече интерес, трябва да се погрижим да представим имота си по най-добрия начин – което включва и професионална работа по снимки и видеа, описание, промотиране в различни канали и достъп до качествена аудитория.
Tweet |
|