EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Трябват стимули за повече ВЕИ в ЦИЕ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Трябват стимули за повече ВЕИ в ЦИЕ

mail17:40 | 15.05.2023прегледи 632 коментарикоментари 0


Страните от Централна и Източна Европа се нуждаят от повече политически стимули за разширяване на производството на електроенергия от възобновяеми източници, за да постигнат целите на Европейския съюз, заяви енергийният изследователски център „Ембър“ (Ember), цитиран от ДПА.

Естония, Латвия, Литва, Полша, Чешката република, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, България и Румъния понастоящем произвеждат само една четвърт от електроенергията си от възобновяеми енергийни източници, се казва в доклад.

Сравнително високият дял от 55 процента от изкопаеми горива "е довел до едни от най-скъпите цени на електроенергията в ЕС и е направил региона уязвим към променливи разходи и проблеми с доставките", се казва в прессъобщението, цитирано от ДПА.

"Голяма част от страните от Централна и Източна Европа са закъснели с внедряването на възобновяема енергия", заяви Степан Чалупа, председател на Чешката камара за възобновяема енергия.

През 2022 г., когато цените на електроенергията в цяла Европа скочиха, след като Русия прекъсна вноса на енергия в ЕС, производството на енергия от вятърни и слънчеви електроцентрали в страните въпреки това нарасна с 28 процента, което е над средното за ЕС ниво от 15 на сто.

Ниските национални цели и постоянните пречки обаче възпрепятстват дългосрочното разширяване на капацитета на слънчевата и вятърната енергия и поставят региона в позиция да не постигне целта на ЕС за производство на 69 процента от енергията от зелени източници до 2030 г., заяви „Ембър“.

Ако регионът реализира потенциала си, той би могъл да добави 200 гигавата (GW) вятърни и слънчеви мощности до 2030 г., прогнозира изследователският център. Това може да доведе до дял на зелената енергия от 63 процента и значително по-ниски цени на едро.

 

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg