АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проект за ремонт на втората по големина електроцентрала в Косово спечели българската Централна енергоремонтна база. Ремонтът е в ТЕЦ „Косово А“ и е по план за модернизация на централата. Възложител е енергийната компанията на Косово (КЕК Косово – Kosovo Energy Corporаtion). Българското предприятие ремонтира турбина и котел в блок А5 на косовския ТЕЦ, пуснат в експлоатация още през 1975 г.
Ключовата част се оказва SGT-A65, турбина на Siemens Energy с дължина 12 м и тегло 20 тона, която все още чака да бъде транспортирана до компресорната станция "Портовая", след като през юли беше ремонтирана и пристигна в Германия от Канада.
Подаваните обеми ще намалеят до 33 милиона куб. м дневно, или под 20% от капацитета. Съкращенията започват от 27 юли сутринта. Пълният капацитет на тръбата е 160 милиона куб. м, но отдавна по нея са подавани такива обеми.
BayWa r.e. заяви, че фотоволтаичната централа, разположена във водите на езеро край западния германски град Халтерн ам Зее и създадена да произвежда електроенергия за минния концерн Quartzwerke, ще може да осигури 3 мегавата мощност, еквивалентна на нормална вятърна турбина, разположена на брега.
Предвижда се, преобразувателят на вятърна енергия да произвежда 40 милиона киловатчаса чиста енергия годишно, със средна скорост на вятъра от 10 метра в секунда.
Петте големи вятърни 6MW турбини „Hywind“ трябва да бъдат поставени до края на 2017 г. До сега компанията е собственик на една подобна турбина край норвежките брегове.
В края на януари Siemens предаде завършената електроцентрала с комбиниран цикъл на производство, оборудвана с газова турбина клас H, в пристанищната зона на Дюселдорф на клиента и оператор – компанията за комунални услуги Stadtwerke Düsseldorf AG.
Още от първата ми среща със семейство Фалк разбирам, че много датчани притежават по една турбина, други отглеждат скъпата чинчила.
Договорът за изграждане на съоръжението е подписан днес от Стоян Цветанов, изпълнителен директор на Топлофикация "София" и Адриан Габриел Замфиреску, директор на Консорциум Дженерал Енерго.
Румъния вече има най-големия вятърен парк в Европа с рекордната мощност от 540 мегавата, след като нова вятърна турбина беше свързана вчера към мрежата, съобщи чешката компания ЧЕЗ.