АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Само пред ноември в Япония за бизнес и туризъм са пристигнали 3,19 милиона чужденци, според Националната туристическа организация.
Представите на академичната общност предложиха няколко послания, с които да се представя туристическият продукт на България.
Годишно има около 1,2 млн. посещения на планината, а нощувките са 3100. През последните години има коренна промяна в начина на ползването от гражданите на планината, като тенденцията от средата на миналия век е дълготрайният туризъм се трансформира в еднодневен.
Парламентът прие закон за увеличаване на дневния данък върху краткосрочните наеми и хотелските нощувки, както и за въвеждане на такси за посетители, пристигащи с круизни кораби. От следващата година дневният данък върху краткосрочните наеми се увеличава от 1,5 евро на 8 евро в туристическия период от април до октомври.
За зимния сезон са планирани 197 чартърни полети от Турция, Прага, Букурещ и Емирствата. От Великобритания и Ирландия ще са с над 38 000 седалки. 37 полета ще има от Израел с над 4000 седалки.
В периода януари - ноември са продадени 83 298 изцяло електрически автомобила, като до ноември 2024 г. техният дял в общите автомобилни продажби в Турция се е увеличил от 7,1 на 9,9 на сто в сравнение със същия период на миналата година.
Зимният туристически сезон ще бъде открит на 7 декември в к.к. Пампорово и след това на 14 декември в Банско и в останалите курорти. От очаквания общ брой посещения на чужденци тази зима близо 2 млн. ще са с цел туризъм, тези, които ще изберат страната ни за ски туризъм, ще са около 300 000.
Този зимен туристически сезон – между декември и края на март, България очаква около 3,1 млн. чуждестранни посетители, докато през миналия техният брой е бил 2,9 млн. Това каза в интервю Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма.
Подписка с искане за референдум за краткосрочните наеми. Аргументът – улици, по които не може да се върви спокойно, тротоари, заети с маси и недостъпни за жителите, шумове, които смущават нуждаещите се от почивка след работен ден, историческо наследство, експлоатирано от фирми за насърчаване на туризма.
Много конвенционални медии публикуваха твърденията, че входът в моловете ще стане платен и че гражданите ще трябва да заплащат по една турска лира на входа, за да влязат. Според публикациите целта е със събраните средства да се покриват разходите на търговските центрове.