EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Туристическият бранш за плавно вдигане на ДДС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Туристическият бранш за плавно вдигане на ДДС

mail23:40 | 07.09.2010прегледи 613 коментарикоментари 0


Представители на туристическия бизнес настояват за по-плавно преминаване към друга ставка на ДДС в бранша. Председателят на Българската асоциация на туристическите агенции Донка Соколова заяви по време на заседанието на Съвета за икономически растеж, че браншът е изненадан от предложенията за промени в ДДС в туризма.
Министерството на финансите предлага през 2011 г. уеднаквяване на ставката на ДДС както за груповите, така и за индивидуалните пътувания, които в момента са съответно 7 и 20 на сто. Предлага се ставката да стане 14 на сто за туристическите услуги или да бъде малко по-ниска и по този въпрос все още продължава дискусията, посочи заместник-министърът на финансите Владислав Горанов.
Ако се приложи ставка от 14 на сто, постъпленията от ДДС ще са с около 38 млн. лева повече спрямо 2010 г., ако се изравнят ставките към 20 на сто, тогава допълнителните приходите ще бъдат със 78 млн. лева повече, отбеляза Горанов.
Соколова съобщи, че браншът вече е сключил договорите за 2011 г. и след две седмици излизат първите каталози на пазара.
Основният удар от увеличаването на ДДС ще бъде за хотелиерите, защото по-ниската ставка на ДДС се отнася само за хотелското настаняване, коментира тя. Едва ли има в Европа хотелиери с такива кредитни задължения, колкото са нашите, добави Соколова.
Тя посочи, че е отчетен среден ръст от около пет на сто за тази година в туризма и то главно в приходите от нощувките.
Закрепихме се като търсена дестинация при голямата конкуренция и не бива да правим рискови движения, за да не загуби страната рейтинга си, заяви Соколова.
Заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев препоръча да се обмисли възможността ДДС в туризма да не бъде 14 на сто, а 10 на сто. Той също заяви, че тази година е най-добра от гледна точка на брой на туристи и приходи,
 и това е постигнато преди всичко с по-ниските цени. Промяната в ДДС може да застраши конкурентоспособността в бранша, смята Колев.
Заместник-министърът на финансите посочи, че позицията на министерството винаги е била, че в страната трябва да има единна обща ставка на ДДС, анализът на ставката в туризма ще продължи към определянето на такова ниво, което да бъде фискално
неутрално. Той посочи, че прави впечатление, че делът в БВП по статистика, който туризмът носи, не е в пряка пропорция с данъчните постъпления, които бизнесът внася. Доближаването на приноса към фиска до приноса в икономиката на този отрасъл
трябва да бъде обща задача на туристическия бранш и на финансовото министерство, посочи Горанов.
Той представи предложенията за промени в данъчните закони през 2011 г. Предвижда се увеличение на минималните ставки за акциза върху газьола, безоловния бензин и керосина, което е в рамките на утвърден график, не се предвижда да има изпреварващ
ръст и цели да постигне минималните нива по евродиректива. Обсъжда се повишаване на акцизната ставка върху рязания тютюн, добави Горанов.
От Министерството на труда и социалната политика съобщиха, че се предлага през 2011 г. минималната заплата от 240 лева да се увеличи на 270 лева. По този начин ще се ограничат "сивата" икономика и нерегламентираните плащания за труд, защото се
увеличава автоматично общият минимален осигурителен доход. По този повод пред журналисти Горанов заяви, че финансовото министерство смята, че нивата на минималната заплата трябва да се съхранят на тазгодишните им стойности, а пенсиите не би трябвало и през 2012 г. да се увеличават.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg