EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Туристическият продукт "Корени"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Туристическият продукт "Корени"

mail17:10 | 26.08.2024прегледи 578 коментарикоментари 0


Астрономическа обсерватория с автоматизиран купол работи от лятото на 2023 година в двора на кметството в каварненското село Камен бряг.

Обсерваторията е с 360-градусов обхват. Чрез нея могат да се наблюдават различни небесни събития и обекти. Тя разполага със стационарен телескоп и камера с висока резолюция, което позволява правене на снимки на наблюдаваните обекти.

 

Астрономическата обсерватория е изградена по проект "Съвместен отворен прозорец към мистериите на Вселената", финансиран по програма ИНТЕРРЕГ V-A Румъния - България 2014-2020.

От откриването си през лятото на 2023 година досега обсерваторията е привлякла голям брой посетители и е предизвикала голям интерес, каза директорът на музея Пенко Георгиев. Той разказа и за идеята на проекта. 

По проект обсерваторията е предвидена за посещения от любители астрономи, които нямат възможност да си позволят подобна техника. На по-късен етап астроном от Варна в определени дни от седмицата идва в село Камен бряг, изнася лекции и запознава желаещите с различни небесни тела, видими към момента. 

Село Камен бряг е разположено до резервата "Яйлата", който в древността е бил точно астрономическа обсерватория и това се доказва от изграденото там светилище, което е ориентирано по подредбата на звездите.

Идеята беше да запазим приемствеността и да предложим особен тип туристически продукт. За да имаш възможност да наблюдаваш нощното небе, трябва да останеш в селото поне няколко вечери, да си напълно спокоен и освободен и, разбира се, да се изчакат и добри метеорологични условия, допълни още директорът. 

Историческият музей в Каварна разработи и три нови туристически продукта по същия проект. Първият продукт е "Навигация по звездите". В него са свързани научният компонент и любовта към морето.

Идеята е туристът да получава информация как да се ориентира в Черно море по звездите и нощното небе. Туристическият продукт "Корени" е трансграничен маршрут. Той обхваща интересни исторически и археологически обекти на територията на България и Румъния. Те са представени като обекти от виртуалната реалност. За целта са закупени 3D очила, чрез които посетителите могат да разгледат обектите на място в музея. 

Във връзка с третия туристически продукт са закупени телескопи, камери с висока разделителна способност и е изградена обсерваторията в село Камен бряг. Той е наречен "Лагери на астрономията" и е насочен към научен туризъм, като е закупен и по-малък преносим телескоп. Пенко Георгиев посочи, че с него ученици от училищата в общината правят изнесени часове на различни точки и наблюдават звездното небе.  

По този проект изцяло е обновен и Планетариумът в град Констанца. Той е оборудван с техника от най-висок клас, посочи Георгиев. 

Освен туристическите продукти, са разработени и два маршрута. В тях са включени различни забележителност от областите Добрич и Констанца. Маршрутът "По пътя на птиците и езерата на Добруджа" включва Ботаническата градина и Тузлата край Балчик, каменните чешми на Каварна, залив Болата. В румънската част са включени Мангалия, Констанца и Истрия.

Другият маршрут е свързан с археологическите находки на територията на двете държави. Включва крепостите Палматис, Залдапа, Дионисополис, Бизоне, храмът на Кибела и хълмът на нос Чиракман, а в румънската част крепостта Калатис, античният град Констанца, крепостите Хистрия, Аксиопол и Улметум, завърши Георгиев. 

Партньори на музея в Каварна са Музейният комплекс за природни науки в Констанца, който е водещ партньор, Морската академия "Мирча чел Бътрън“ и Национален колеж "Мирча чел Бътрън" в Констанца. 

Общата стойност на проекта е 1 473 253,99 евро, от които 1 252 265,87 евро са от Европейския фонд за регионално развитие. Допустимите разходи на Исторически музей - Каварна са 180 487,04 евро, като 23 461,52 евро е националното съфинансиране, а собственият принос е в размер на 3 611,54 евро.

Стойността на астрономическата обсерватория, стационарният телескоп, камерата и мобилният телескоп, закупени от Исторически музей - Каварна, е 68 768 евро. /БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg