АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На първата среща на върха, която събра петте централноазиатски държави преди година, Шолц установи стратегическо партньорство с Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан и Туркменистан. "Особено във времена на глобална несигурност се нуждаем от близки, доверени международни партньори", отбеляза Шолц.
Талибаните се споразумяха за съвместно изграждане с Казахстан и Туркменистан на горивопреносен възел в западната част на страната. По този начин страната ще се превърне в логистичен център за регионалната търговия, включително за възможен пренос на руски петрол за Южна Азия.
Сред държавите, продаващи тръбен газ на Китай, Туркменистан все още заема първото място, като за посочения период е доставил синьо гориво за 2,42 милиарда долара, или с около 14 на сто повече спрямо същия период на 2022 г. Русия е била на второ място, следвана от Мианмар.
Евроазиатският интерконектор ще свърже гръцката, кипърската и израелската енергийна мрежа чрез най-дългия подводен захранващ кабел. Подземен тръбопровод, който да свърже пристанището Антверпен-Брюж с германския регион Рур, отложен. Туркменистан ускорява газопровода ТАПИ.
Енергийният министър Петкова посочи, че енергетиката е била основно водеща тема при посещението на премиера Борисов в азиатската държава. „В разговора с президента на Туркменистан и с премиера Борисов беше обсъден този въпрос.
В „Аваза“ бяха подписани двустранни документи за сътрудничество между България и Туркменистан в сферите на транспорта, инвестициите, младежта и спорта и външните работи.
Най-голямата част от наетите са от Украйна, Молдова, Русия, Беларус. Има и кадри от Македония, Армения, Туркменистан, Турция, Таджикистан, Сърбия, Куба.
Туркменистан откри най-голямата рафинерия в света за преработване на природен газ в бензин. Съоръжението има за цел да разнообрази въглеводородния износ на богатата на газ централноазиатска страна, която се бори с ниските енергийни цени в световен план в момент на вътрешна икономическа криза.
В сектора са работили чужденци от Украйна, Молдова, Русия, Беларус, Македония, Грузия, Туркменистан, Турция, Таджикистан и други страни. Михайлов каза, че през миналата година чужденците с разрешения за работа са били по-малко, но и самата процедура е била стартирана по-късно.
Проектът за Транскаспийския газопровод, обсъждането на който е продължава вече много години, предвижда транспортирането на природен газ от Туркменистан до Европа през Каспийско море и през територията на Азербайджан. Проектът се подпомага от Европейския съюз.