АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Турската икономика се забавя
В най-новия си анализ Кофас предвижда, че турската икономика ще забави растежа си, като отбележи 2.5% ръст през 2016 г. и 2.7% през 2017 г. При това правителствените разходи ще са един от основните двигатели на растежа през следващата година.
Забавянето е пряк резултат от изостреното усещане за рискове през 2016 г. Парламентарните избори, нарастващите проблеми със сигурността, атентатът от 15 юли и други негативни вътрешни и външни шокове, заедно с по-ниската увереност, водят до очаквания за спад на БВП през настоящата година.
Намерението на правителството за осъществяване на реформи също е важен фактор за поддържане на устойчив растеж. Планът за тези реформи се поддържа от четири стълба: инвестиционни дейности, проучвания и развитие, чуждестранна работна сила и ограничаване на разходите. Правителствените институции също така прилагат мерки за стимулиране на вътрешното търсене.
Валутните рискове и текущия дефицит са предизвикателствата за 2017 г.
Експертите на Кофас маркират като основни предизвикателства валутните рискове и вече постоянния дефицит. Общият размер на вътрешен дълг, който частният сектор трябва да плати през следващата година, достига 91 милиарда долара. Отслабената лира задържа развитието на домакинското потребление, основния двигател на икономиката. Тази неблагоприятна ситуация се допълва и от други фактори като напрежение на сирийската граница, по-високи лихви по кредитите и нарастваща инфлация, което мотивира потребителите да отлагат покупки.
Ключов фактор остават тенденциите в капиталовите потоци. Между януари и септември 2016 г., тези от чужбина са паднали с 12% до 26.9 милиарда долара, спрямо 30.6 милиарда през същи период на 2015 г. Това води до обезценяване на турската лира с 16% спрямо кошницата евро-долар. А през 2009 г., когато икономиката в страната отбеляза спад от 4.8% заради глобалната криза, общият капиталов поток към Турция намалява с цели 95%.
Търговията на дребно, туризмът и автомобилостроенето са в смут заради политическата ситуация
Търговията на дребно винаги е играла съществена роля в икономическия ръст на Турция. Секторът печели от солидния икономически ръст през последната декада, което е подкрепено и от ръстът на населението и на доходите. И въпреки че пред този сектор се отриват добри перспективи в дългосрочен план, в краткосрочен предизвикателствата са сериозни. Политическата нестабилност, терористичните атаки, слабата лира и увеличаващата се инфлация се отразяват на представянето на сектора.
По отношение на автомобилния сектор, наблюдава се лек спад на местния пазар, но вътрешните условия остават относително благоприятни. През първите 10 месеца на годината общите продажби спадат с 3% в сравнение със същия период на изминалата година. Спадът е резултат от намаляването на икономическата активност, която повлича надолу продажбите на подкатегорията за търговски автомобили с 12.3%. За следващата година основни предизвикателства пред сектора се очаква да бъдат новите регулации и флуктуациите на местната валута - чиято не особена стабилност напоследък може да засили натиска върху цените през следващи периоди. По отношение на регулациите - през ноември Турция въведе увеличение на данъка върху по-скъпите автомобили, което няма как да не се отрази на луксозния сегмент.
изтоник: Инфосток
Tweet |
|