АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Турция и Израел изолират Кипър
Икономисти и анализатори смятат, че Турция и Израел ще развият тясно сътрудничество в енергийната област след затоплянето на отношенията помежду им, с което ще поставят в изолация изпадналата във финансова криза Кипър, съобщава англоезичният новинарски сайт Уърлд булитин. Един от експертите, които споделят това мнение, е главният икономист на Международната енергийна агенция Фатих Бирол, според когото извинението на Израел към Турция заради убийството през 2010 г. на деветима турци на борда на кораб, плаващ за Газа, отваря вратите на "Турция да стане световен шампион в преноса на енергия". Според Бирол Турция би могла да осигурява пренос на енергийни източници към световния пазар съвместно с Израел. По неговите думи Турция предлага икономически най-изгодният маршрут за транспортиране на източносредиземноморски природен газ от Израел към международните пазари.
Прогнозите на икономиста са, че Израел разполага с капацитет да извлича седем-осем пъти повече газ от този за вътрешните нужди, който да бъде продаван на международните пазари.
"Файненшъл таймс" от друга страна също писа в своя статия, публикувана вчера, че Република Кипър е изправена пред риска да бъде изолирана, тъй като Турция и Израел биха могли да си сътрудничат по въпроса за резервите на природен газ.
Турският вицепремиер Али Бабаджан критикува идеята на кипърските гърци правата за експлоатация на петрол и природен газ в района на остров Кипър да се заложат като гаранция за международния спасителен пакет. "Резервите не са само техни. Според международното право те принадлежат на всички жители на острова", изтъкна той.
Кипър е разделен на две части от 1974 г., когато Турция нахлу на острова и окупира северната част в отговор на вдъхновенот Гърция преврат. Турция признава единствено самообявилата се Севернокипърска турска република /СКТР/, за разлика от международната общност, която признава само Република Кипър, член на ЕС от 2004 г.
Tweet |
|