АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Електроцентралата ще продава произвежданата електроенергия на свободен пазар, след като в края на миналия февруари изтече дългосрочното споразумение на НЕК с "КонтурГлобал Марица Изток 3" за изкупуване на електроенергия и временно спря производството.
"От 1 януари 2025 година 3-и и 4-ти блокове на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще заработят и до края на март ще дават своя принос за поддържане баланса и сигурността на електроенергийната ни система", заяви министър Малинов. По думите му така ще се намали значително потенциалът от внос на електроенергия от съседните пазари.
Един от проектите, по които се работи, е обновяване на пътния участък между селата Калековец и Крислово. Другите два проекта са свързани с обновяване на улици и тротоари и изграждане на мрежа за оптичен интернет в селата Крислово и Калековец и са финансирани от Държавен фонд "Земеделие".
В края на февруари ТЕЦ "Марица изток" 3 излезе на свободния пазар и временно прекрати дейност. През март от "Бюрото по труда" в Стара Загора обявиха, че са получили уведомление за съкращаване на 160 работници от предприятието от 10 май.
Общо 19 международни компании заявиха интерес за участие в обявения от „Булгаргаз“ ЕАД търг за доставка на втечнен природен газ за месеците януари и февруари 2025 година на терминала в гр. Александруполис, Гърция, съобщиха от дружеството.
Платформата за провеждане на е-търгове за продажба на дървесина е увеличила приходите на държавните горски предприятия с близо 53 млн. лв. Допълнителните средства са реализирани от увеличението на първоначално обявената цена, която е предложена на търг през електронната система.
Третокласният път осигурява пряка връзка от АМ „Тракия“ до път I-8 Пловдив – Хасково. Инвестицията е за близо 17 млн. лв. и средствата са от бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“.
Състоянието на електропроизводствените мощности там в момента е много тежко и се очаква при нормална зима украинската система да има дефицит от между 4 и 6 гигавата електроенергия на час в рамките на студените дни. Този дефицит трябва да бъде компенсиран и това е възможност за българската енергетика.
С решение на министъра на енергетиката средствата се отпускат като целеви заем за осигуряване на необходимия финансов ресурс, свързан с изплащане на заплати на служителите, социално осигуряване, плащания към бюджета и други за месеците август и септември.
Индикативната стойност на поръчката е 16 027 550 лв. без ДДС и средствата са от бюджета на АПИ. Проектирането ще се извършва в три междинни етапа, като срокът за изпълнението им е 100 календарни дни, а на строително-монтажните работи е 400 календарни дни.