АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Показателят, който отразява динамиката на международния търговски баланс, представлява разликата между износа и вноса на стоки, се посочва на официалния онлайн портал на ЕС.
Според данните износът на стоки е 3,4102 млрд. евро за септември, като намалява с 246,3 млн. евро (6,7 процента) на годишна база. За януари - септември т.г. износът е 31,8663 млрд. евро (31,8 процента от БВП), което е с 1,0142 млрд. евро (3,1 процента) по-малко в сравнение със същия период на 2023 г.
Поантата на срещата на АТИС в Перу е откриването на мегапристанището в Чанкай, способно да приема най-големите търговски плавателни съдове, намиращо се на 45 мили северно от Лима, което вероятно ще има колосални икономически, но и геополитически последствия.
През периода януари - август 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 3.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 36 269.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.3% от износа за държавите - членки на ЕС.
Подновяванията на договори продължават да формират около 40% от всички сделки, следвани от преместванията на наематели. Малкият дял на разширенията и новите наематели показва ограничен потенциал за органичен растеж на пазара и усвояване на нови площи, въпреки че общият обем на сделките се връща към нивата преди пандемията.
Излишъкът ще достигне почти 1 трилион долара в края на 2024 г., ако продължи да се увеличава със същия темп на нарастване. Той се е повишил до 785 млрд. долара през първите 10 месеца на годината. Това е най-високото равнище на показателя за периода януари-октомври, откакто се води подобна статистика.
Инвестициите са по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна. Това включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в ход. Работим активно за финализиране на дейностите по изпълнението на проекта за жп връзката с РСМ от около 2,4 км, който е предвиден за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
В пилотното издание на кампанията „Земята не пие лекарства“. Стотици хора от София, Пловдив и Варна се включиха и донесоха старите си лекарства на мобилните пунктове, които бяха разположени на паркинги на Kaufland в тези градове. Първенци във връщането на лекарства с изтекъл срок на годност са софиянци.
Те ще обслужват пътниците по направления в Северна България – Русе-Варна, Варна-Горна Оряховица-Мездра, както и в по-къси разстояния като София-Драгоман. През 2026 г. всички ще бъдем свидетели на обновяване на железопътния състав, осигурявайки 25 нови електрически мотриси „Шкода“.
Най-скъпи в абсолютни числа остават имотите в столицата - средно по 1840 евро на квадратен метър. Веднага след София се подреждат Варна и Бургас - с цени от 1443 и 1300 евро на квадратен метър. В Пловдив средната цена надминава 1200 евро на квадратен метър, а имотите в Русе се оказват по-скъпи от тези в Стара Загора.