АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Постъпленията от Суецкия канал между 2019 и 2024 г. възлизат на 39,91 млрд. долара. Негативно отражение върху тях през този период са оказали пандемията от КОВИД-19, ситуацията около огромния контейнеровоз "Евър Гивън", който заседна в Суецкия канал и атаките на йеменските хуси срещу търговски плавателни съдове в Червено море.


Така наречената кампания "икономическо затъмнение" срещу търговските вериги, организирана от сдружението "Народен съюз САЩ" (People's Union USA), отразява усилията за оказване на финансов натиск върху корпорациите и цели да ги накара да променят политиките си, пише списание "Нюзуик".


В единия от проверените обекти клиент е бил таксуван със значително по-висока цена за кашкавал от обявената на етикета, като впоследствие му е отказано възстановяване на разликата в цената.


Износът на стоки е 3,3943 млрд. евро за февруари, като нараства с 23,7 млн. евро (0,7 процента) на годишна база (3,3706 млрд. евро). За първите два месеца на тази година износът е 6,5071 млрд. евро (6 процента от БВП), като намалява с 48,8 млн. евро (0,7 процента) в сравнение с този за януари-февруари 2024 г. (6,5559 млрд. евро, 6,3 процента от БВП).


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.


Десетина дни преди Великден цената на традиционното за празничната трапеза агнешко месо в Северна Македония се движи между 650-670 денара (10,5 – 11 евро) в големите търговски вериги. Малко по-евтино може да се намери в кварталните месарници – около 585 денара (9,5 евро).


Причината е планираните от Вашингтон такси за кораби, свързани с Китай, и големите вносни мита за ключови регионални търговски партньори подклаждат несигурността и намаляват апетита за американски продукти.


На срещата стана известно, че повече от 50% от БВП на България се създава от предприятия, които активно използват интелектуална собственост, включително патенти, търговски марки и географски означения.


Според брокери от цялата страна Законопроектът е справедлив, навременен, балансиран, отразява предизвикателствата в бранша, дава възможност за развитие на сектора и в същото време ограничава недобросъвестните играчи на пазара.


Генералният директор на сръбската газова компания "Сърбиягаз" Душан Баятович каза, че е възможно компанията да поеме руската мрежа в България и Румъния. "Сърбиягаз може да поеме руската мрежа за продажба на дребно в чужбина или може да се отдаде под наем мрежата за продажба на дребно. Тя остава ваша, приходите остават ваши, но нямате приходи от продажбата на петрол на пазара. "