АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Внесените в ЕС автомобили, произведени в останалата част от света, през миналата година възлизат на 4 млн. броя и е с 3 на сто по-малко спрямо 2019 година.


През миналата година ЕС е внесъл алуминий и свързани с него изделия на стойност 29,5 милиарда евро и е изнесъл за 18,4 милиарда евро, което е довело до търговски дефицит от 11,1 милиарда евро. Вносът на алуминий и свързани с него изделия през 2024 г. се е увеличил с 29,9 на сто или 6,8 милиарда евро спрямо 2019 година.


В 243 от ресторантите проверяващите са констатирали некоректно отчитане на ДДС от 9 на сто вместо 20 процента. В 59 от проверените търговски обекти на клиентите не е издадена касова бележка. Това е опит за избягване на изискванията за отчитане на продажбите, което е основание за налагане на санкция, включително "запечатване на обект".


Енергетиката, автомобилостроенето, логистиката, резервните части, машините, металите и селскостопанските продукти изпъкват на преден план в двустранните отношения между Турция и България. По отношение на митниците има успешно сътрудничество. Турция има пет ГКПП-та към Европа и три от тях са с България.


България устойчиво изпреварва средния растеж в ЕС, като основен двигател на БВП е потреблението на домакинствата, докато инвестициите и износът остават в застой.


През този период бюджетните приходи възлизат на 11,636 милиарда евро, при 10,696 милиарда евро през същия период на миналата година. Бюджетните разходи за периода възлизат на 10 781 млн. евро, при 9 552 млн. евро през януари-февруари 2024 г.


През 2024 г. балансът при търговията на ЕС с останалия свят с желязо и стомана и свързани с тях изделия е бил на излишък от 4,7 милиарда евро. Миналата година ЕС е изнесъл желязо, стомана и изделията от тях на обща стойност 77,8 милиарда евро, а вносът е възлизал на 73,1 милиарда евро.


През 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.1% спрямо 2023 г. и е на стойност 53 975.8 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 61.8% от износа за държавите - членки на ЕС, показват данните на НСИ.


ЕК не уточни кои компании са обект на разследването, уточни само, че се търсят възможни нарушения на антитръстовото законодателство на ЕС, включително забранено картелиране, търговски ограничения и сегментиране на пазара. Не бе посочено в кои държави членки се извършват разследванията.


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.