АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Показателят, който отразява динамиката на международния търговски баланс, представлява разликата между износа и вноса на стоки, се посочва на официалния онлайн портал на ЕС.
Според данните износът на стоки е 3,4102 млрд. евро за септември, като намалява с 246,3 млн. евро (6,7 процента) на годишна база. За януари - септември т.г. износът е 31,8663 млрд. евро (31,8 процента от БВП), което е с 1,0142 млрд. евро (3,1 процента) по-малко в сравнение със същия период на 2023 г.
На тримесечна база, нарастването на необслужваните т.нар. бързи кредити представлява 0,1 на сто през третото тримесечие или 0,5 млн. лева. Спрямо първото тримесечие на тази година обаче се наблюдава понижение от близо 4 на сто в необслужваните заеми, тъй като в края на месец март те са възлизали на 420,7 млн. лева или с малко над 16 млн. лева повече спрямо настоящия резултат.
Поантата на срещата на АТИС в Перу е откриването на мегапристанището в Чанкай, способно да приема най-големите търговски плавателни съдове, намиращо се на 45 мили северно от Лима, което вероятно ще има колосални икономически, но и геополитически последствия.
Страните от цял свят приеха първите правила на организацията за противоречивия пазар на въглеродни кредити. Това се случи по време на Двадесет и деветата Конференция на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) Това е ключов етап за подпомагане на страните за изпълнение на климатичните им задължения. Тези разпоредби се очакват от Парижкото споразумение през 2015 г. Решението беше прието с...
През периода януари - август 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 3.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 36 269.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.3% от износа за държавите - членки на ЕС.
Излишъкът ще достигне почти 1 трилион долара в края на 2024 г., ако продължи да се увеличава със същия темп на нарастване. Той се е повишил до 785 млрд. долара през първите 10 месеца на годината. Това е най-високото равнище на показателя за периода януари-октомври, откакто се води подобна статистика.
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
За последните 12 месеца сумата по банковите заеми за жилище се е увеличила с 4,854 млрд. лева до общо 23,617 млрд. лева към края на септември, сочат данните на БНБ. Това представлява годишен ръст от 25,9 на сто. За сравнение, към края на септември 2023 година сумата по жилищните кредити възлизаше на 18,763 млрд. лева.
Четири тематични зони ще оформят:✅ експозиционна платформа с водещи фирми-изложители;✅ b2b зона за контакти с бизнеси и търговци от цяла България и потенциални търговски партньори за европейския пазар;✅ семинари и дискусии с водещи лектори по полезни теми;✅ фермерски базар с прясна, чиста и вкусна храна.