АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тръмп смята, че силният долар спъва американската индустрия. Той иска по-слаб долар - за да се стимулира износът, да се върнат работните места в производството и да се намали търговският дефицит. Но това ли е решението?


В закона ще се включат 22 продукта, като това е проектосписък, който съдържа най-нужните хранителни продукти. Веригата доставки е основно разделена на две части: от производителя до първия изкупвач, като ще бъде създаден регистър на изкупвачите, а те ще имат правото да купуват от фермерите на цена, която не е под себестойност, плюс 10% от стойността на съответния продукт.


Търговският оборот нараства с 8,1 на сто спрямо януари 2024 г., според календарно изгладените данни. Справка в НСИ сочи, че през декември 2024 г. оборотите в търговията на дребно бележат ръст с 0,5 на сто спрямо предходния месец, а на годишна база - със 7,8 на сто.


Търговският баланс на България за 2024 година е отрицателен в размер на близо 5,471 млрд. евро (5,3 на сто от брутния вътрешен продукт - БВП) при дефицит от почти 4 млрд. евро (4,1 на сто от БВП) за същия период на 2023 г.


Той възлиза на 764,2 млн. евро при дефицит от 609,3 млн. евро за ноември 2023 г. За периода януари - ноември 2024 г. търговският баланс е отрицателен в размер на 4,7358 млрд. евро (4,6 процента от БВП) при дефицит от 3,3724 млрд. евро (3,6 процента от БВП) за същия период на 2023 г.


Печалбата на едно от енергийните дружества е нараснала със 153 процента. Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов посочи данни от Търговския регистър за финансовите резултати на трите електроразпределителни дружества за 2023 г., тъй като финансовата 2024 г. все още не е приключила.


Търговският оборот нараства с 6.8% спрямо ноември 2023 г., показват календарно изгладените данни.


Това е над очакванията на икономистите, които прогнозираха, че дефицитът на САЩ при международната търговия със стоки ще достигне 100,65 млрд. долара през ноември. Докато износът на стоки се е увеличил със 7,4 млрд. долара до 176,4 млрд. долара, то вносът на стоки в САЩ е нараснал с 12 млрд. долара до 279,2 млрд. долара.


Сред тях са скиците за сгради и поземлени имоти, извлечения от кадастрални карти, извлечения от кадастралния регистър, от зоните на ограничение, схема за самостоятелен обект и др. Това стана възможно благодарение на напълно автоматизираните процеси по предоставяне на справки и документи от агенцията, с което драстично се намаляват сроковете за изпълнение на предоставяните услуги.


Разработената функционалност вече е налична и в Единния портал за заявяване на електронни административни услуги на Агенцията по вписванията. Общо 195 служители на Агенцията вече са обучени за работа с новия софтуер и обработка на документите за регистрация.