АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Световното потребление на енергия се е увеличило през 2024 г. повече, отколкото през цялото предходно десетилетие, тласнато от повишено търсене на електроенергия и спад в това на петрола, пише в годишния доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от Франс прес.


Според закон ЕС цели да добива 10 на сто, преработва 40 на сто и рециклира 25 на сто от нужните му материали до 2030 година. Суровините включват основни метали - алуминий, мед и никел, литий - основен материал за производството на батерии, и редкоземни елементи, използвани в постоянни магнити за вятърни турбини или в електрически превозни средства.


Повече от една трета от ВЕИ електрическата енергия в ЕС се произвежда чрез вятърни централи. Във видеото на ЕК се обяснява как вятърната енергия помага за по-зелена и чиста Европа, насърчавайки същевременно енергийната независимост и създаването на работни места.


Норвегия няма да предлага площи, подходящи за строителството на фиксирани на дъното офшорни вятърни паркове, когато обяви нови търгове, а ще се съсредоточи върху плаващи вятърни опции. Ще се предложат нови райони в Северно море, на границата с Дания.


"Инвеститорите се ориентират в обстановка на несигурност, като диверсифицират портфейлите си в сектори с устойчиво търсене и стабилни основи", каза Люк Доусън, директор капиталови пазари в "Колиърс".


Предложение на Chevron и HELLENiQ Energy за търсене на въглеводороди в морските зони в рамките на концесионните зони „Блок A2“ и „Южен Пелопонес“ получи официално зелена светлина от Министерството на околната среда и енергетиката.


Съществено е спаднал броят на поръчките към австрийските компании от страна на чуждестранните им клиенти. Причина за тази ситуация е ограниченото търсене на водещи за Австрия пазари, сред които е и Германия. През декември намалява и трудовата заетост в промишлените предприятия в Австрия.


Продажбите в чужбина са нараснали за пети пореден месец благодарение на по-голямата бизнес активност със съседните страни.По-бавният растеж на производството се дължи на спада в общото търсене и недостига на някои материали.


Към края на 2023 г. инсталираните вятърни мощности в България достигат 705 MW, което представлява 3,9% от годишното брутно производство на електроенергия в страната. През 2023 г. вятърните паркове са произвели 1 584 GWh - ръст от 5,9% спрямо предходната година, официална цел -249 MW до 2030 г.


Производството се задържа на 5,86 милиона барела на ден, или около 5,7% от световното търсене, в поредица от стъпки, договорени след 2022 г., за да подкрепя цените на петрола.