АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2 675. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.
Електронната търговия в България отбеляза рекорд на интернет продажбите през 2023 г. с 1.95 милиарда евро според проучване „ПАСПОРТ 2023 на е-комерс индустрията в България“.
Букурещ и София са приютили 43% от доставчиците в региона. Но градове като Клуж-Напока в Румъния и Нови Сад в Сърбия се превръщат в силни алтернативни центрове, според съдържащата се информация в оповестения доклад нa Асоциацията за иновации, бизнес усъвършенстване, услуги и технологии (Association for Innovation, Business Excellence, Services, and Technology - AIBEST) "SEE Sourcing Industry".
В електротехниката и електрониката у нас работят около 1300 компании с над 57 000 служители и 5,5 млрд. евро годишен оборот. От 2016 г. до днес (с изкл. на 2022 г.) електроиндустрията е на 1-во място по износ от всички сектори от преработващата индустрия.
Съдейки по динамиката на отделните компоненти на индекса на производство в преработващата промишленост, през последните години тече трансформация на индустрията към все по-широкото застъпване на производства с висока добавена стойност.
Възможно е България да покрие критерия за инфлация за еврозоната през следващите 3-6 месеца. Това прогнозират в анализ от Обединена българска банка (ОББ), в който на базата на последните данни на Националния статистически институт (НСИ) и Евростат
Само в Германия и Обединеното кралство индустрията е допринесла съответно с 670 милиона евро и 420 милиона евро към БВП. През 2023 г. в страните от ЕС 27+ са открити приблизително 150 000 работни места. От тях 110 000 са зелени работни места директно в индустрията. Осем от десет служители (79 на сто) са жени, по-голяма част от работещите са хора с ниско образование.
Сред основните проблеми пред бранша, които са общи не само за машиностроенето, но и за индустрията като цяло, са енергийните, които продължават вече няколко години.
През второто тримесечие на 2024 г. спрямо второто тримесечие на 2023 г. общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях хора нарастват с 15,4 на сто, показват предварителни данни на НСИ. В индустрията увеличението е с 11,2 на сто, в услугите - с 13,6 на сто, a в строителството - с 19,5 на сто.
Докладът разглежда предизвикателствата, пред които са изправени индустрията и компаниите на единния пазар. Констатациите в доклада ще допринесат за работата на Комисията по нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа.