АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро . Американската компания „Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.
Споразумението е за анализи на безопасността на алтернативно гориво за шести блок. Договорът засяга само процеса за лицензирането на горивото на "Уестингхаус".
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
Чешката държавна енергийна компания ЧЕЗ ще направи избора си между американския гигант "Уестингхаус" (Westinghouse), американско-японската фирма "Джи И Хитачи" (GE Hitachi) и британската "Ролс-Ройс" (Rolls-Royce), каза говорителят на ЧЕЗ Ладислав Кржиж.
Преходът от руското ядрено гориво към американското на "Уестингхаус" ще започне през май месец със зареждане на 43 касети в активната зона на реактора на пети блок на АЕЦ "Козлодуй" и ще продължи 4 години.
Това гориво от „Уестингхаус“ е аналог на старото руско гориво, с по-къса горивна кампания и с повече касети, коментира в тв интервю Румен Овчаров, бивш енергиен министър.
За важно постижение се изтъква лицензирането на нов тип ядрено гориво, което ще се използва за поетапен преход на блок 5 на АЕЦ "Козлодуй" към експлоатация с ядрено гориво тип RWFA, произведено от дружеството "Уестингхаус".
Решение на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) относно лицензирането на горивото на "Уестингхаус" за АЕЦ "Козлодуй" се очаква да има през април. Това съобщи председателят на АЯР Цанко Бачийски пред журналисти по време на отчета на регулатора за дейността му през 2023 година.
Два от блоковете, които включват реактори и свързано с тях оборудване, ще се основават на произведено в Русия оборудване, което Украйна иска да внесе от България, докато другите два ще използват западна технология от производителя на енергийно оборудване "Уестингхаус“ (Westinghouse).