АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ремонтните дейности ще се извършват едновременно с тези, които се извършват от българска страна; те ще започнат от средата на моста и постепенно ще се оттеглят към румънската страна, като блокираната зона ще бъде около 150 метра, където движението ще бъде насочвано чрез пътна сигнализация“, съобщават от ITPF Гюргево.
Пет от проектите са за изграждане на железопътна и пристанищна инфраструктура. Други два са за техническа помощ за изграждане на жп връзка с летище Пловдив и за развитие на железопътен възел Пловдив.
Строителството на пътища и поддържането им са ключови за икономиката. Те се нуждаят от инвестиции, надхвърлящи милиарди всяка година, добро планиране и изпълнение на мащабни и сложни проекти. За 2023 г. АПИ е изхарчила 1 182,5 млн. лв. за поддържане на републиканската пътна мрежа, за строителство и услуги по пътищата.
Очаква се в периода 1-15 ноември, в зависимост от метеорологичните условия, да бъде въведено зимното поддържане на републиканската пътна мрежа в цялата страна.
Един от важните ѝ елементи е, че ББР трябва да бъде основен участник в изпълнението на проекти с национална и стратегическа стойност, включително в сектори от първостепенно значение за публичните политики (отбрана, индустриализация, инфраструктура, здравеопазване, енергетика и др.).
Данните касаят „Холдинг Български държавни железници", Националната компания „Железопътна инфраструктура", „БДЖ-Пътнически превози" и „БДЖ-Товарни превози".
Третокласният път осигурява пряка връзка от АМ „Тракия“ до път I-8 Пловдив – Хасково. Инвестицията е за близо 17 млн. лв. и средствата са от бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“.
Две нови дружества под шапката на МЕ, отпадане на вече заложени проекти в НПВУ и пренасочване на такива в предлаганата нова глава “РиПауърИЮ“ (RePowerEU), предвиждаща инвестиции в критична електропреносна инфраструктура и енергийна ефективност на обществени и частни сгради.
Подкрепа ще получат и иновативни проекти в селското стопанство, насочени към нови технологии и методи за производство, както и групи и организации на производители, които целят по-добро позициониране на пазара и адаптиране към пазарните изисквания. Предвидени са приеми и за извършване и развитие на неземеделски дейности, както и за подпомагане подобряването на общинската инфраструктура
Чехия се откроява като най-зрелият пазар на луксозни марки в региона на ЦИЕ. С добре развита инфраструктура за търговия на дребно Прага се превърна в център за мода и луксозни стоки от висок клас, сочи проучването. Полша и Унгария могат да се считат за развиващи се пазари с отлични перспективи за растеж.