АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От 500 килограма до един тон риба разтоварва на ден един риболовен кораб, уточни той. От сладководните видове в момента на пазарите се предлагат шаран, сом, толстолоб.
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно.
Вследствие на проверките са иззети 292 уреда за риболов на миди, а 12 057 км мрежа са извадени от различни водоеми. В морето е върната 880 кг риба, а 225 кг е дарена. Георгиев обясни, че годната за консумация риба отива основно за зоопаркове, а ако е годна за консумация от човека - за кухни в приюти или домове за стари хора.
Оправдаха се очакванията на специалистите, че през този сезон ще има богат улов на хамсия (аншоа). Характерната за турската рибовъдна индустрия дребна риба се въди главно в Мраморно море край Истанбул и в Турското Черноморие.
С цел опазване и съхраняване на популациите на видовете руска есетра (Acipenser gueldenstaedtii), чига (Acipenser ruthenus), пъструга (Acipenser stellatus) и моруна (Huso huso) е удължена забраната за улова им в българската акватория на река Дунав и Черно море за период от 5 години, считано от 01 януари 2021 г.
Повечето риби (81%) са уловени по неустойчив начин (т.е. уловът им води до намаляване на популацията). Въпреки въведените от ЕС квоти за улов преди над 30 г., две трети от рибата се лови във вече свръхексплоатирани зони. По отношение на метода на риболов, 74% от рибите се улавят чрез тралене - техника, която е неустойчива, тъй като улавя и нецелеви видове, а дънното тралене унищожава океанските растителност и местообитания.
Около 70% от общия улов на ЕС е уловен в района на Атлантическия океан, североизток. Основните видове, уловени в района на Атлантическия океан, североизточната част, са малки риби като херинга (21% от живото тегло, уловено в този регион), цаца (15%), син меджид (10%) и скумрия (8%).
През следващата година България и Румъния ще имат право да осъществяват риболов на калкан общо в размер на 150 тона (по 75 тона за всяка от тях), което е с 32% повече спрямо досегашното разрешено количество. До момента двете държави имаха разрешен улов по 57 тона.
Цената на мекотелото с пипала нарасна близо два пъти през последните две години заради световния бум в търсенето на това класическо ястие. Предлагането изостава, тъй като рибните стопанства не успяват все още да отглеждат октоподи и разчитат на океанските течения за добър улов.
Според ЕК 41% от рибните запаси в Атлантическия океан са подложени на прекомерен улов. Тази цифра се увеличава до 88% в Средиземно море. Свръхуловът засяга и рибните запаси в развиващите се страни, които зависят в голяма степен от този ценен ресурс.