АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Унгария може да приеме еврото през януари 2014
Унгария може да се присъедини към еврозоната през януари 2014 г., ако следващото правителство задържи фискалната дисциплина, заяви премиерът на страната Гордон Байнаи, цитиран от агенция Bloomberg.
Домакинствата и компаниите само ще извлекат ползва от стабилността, която ще осигури еврото, в случай, че икономиката нараства с най- малко 4 % годишно по един устойчив начин, отбелязва Байнаи в статия, публикувана в Nepszabadsag.
През април в първата държава - членка на Европейския съюз, получила международна финансова помощ през 2008 г., ще бъдат проведени избори и според социологическите проучвания дясната "Фидес", опозиция на настоящото социалистическо управление, ще спечели.
Правителството на Байнаи намали разходите с цел да ограничи бюджетния дефицит и да възстанови инвеститорското доверие.
„Ако се придържаме към една разумна икономическа политика и постигнем годишен ръст от 4 % между 2011 - 2014 г., ще създадем излишък от 2 трлн. форинта ($ 10 млрд.) за четири години,” коментира унгарският премиер. „Промените, които приехме и изпитанията, през които преминахме, ни върнаха отново към трезвото мислене.”
Икономиката на страната се понижи с 6.3 % през 2009 г., като прогнозите през тази година да се свие с още 0.2 % и едва през 2011 г. да се върне към растеж, припомня Bloomberg.
В последно време коментарите на анализаторите по отношение на приемането на нови членове в еврозоната става все по- скептични.
"Смятам, че е малко вероятно еврозоната да приеме нови членове в краткосрочен и дори в средносрочен план, тъй като има проблеми със собствените си страни-членки като Гърция, Испания, Италия и Португалия", коментира преди дни Пар Магнусон, анализатор от Данске банк.
"Няма да са склонни да приемат страни като България, Унгария или балтийските страни, които имат същите проблеми като Гърция", посочва той. По думите му Унгария е страната, която "е най-близко до Гърция" по отношение на държавния дълг. По данни на Евростат през 2008 г. държавният дълг на Унгария възлизаше на 72,9 процента от БВП. Страната се надява да може да въведе единната европейска валута до четири години. "Освен Унгария, никоя друга държава от региона няма дълг, сравним с този на Гърция", отбелязва анализатор от банка Словенска Спорителна.
Tweet |
|