АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Унгария търси квалифицирани гастарбайтери
06:30 | 18.07.2016 920 коментари 0
Унгария страда от недостиг на квалифицирана работна ръка и затова страната се нуждае от гастарбайтери, каза министърът на икономиката Михай Варга, цитиран от NewEurope.
Стопанската камара предлага да бъдат покани хиляди мигранти. Самият Варга заяви, че мигрантите няма да отнемат работата на унгарците и заяви, че те ще позволят на страната да отбележи стабилен икономически ръст. Според последните проучвания една четвърт от унгарските компании страдат от недостиг на работници.
Също така, потребителските цени в централноевропейската страна са в застой, в резултат на което реалните заплати практически се увеличават успоредно с номиналните. Колко струва работната ръка в различните страни от ЕС? И как се е променило заплащането в частния сектор през последната година? Отговори на тези въпроси бяха дадени в Дюселдорф, където Германският институт за макроикономика и конюнктурни изследвания (към фондация "Ханс Бьоклер") представи резултатите от свое актуално проучване по темата. От представеното изследване става ясно, че най-скъпа излиза работната ръка в Дания. В частния сектор там работодателят плаща средно 43 евро за един час труд. В тази сума е включено брутното възнаграждение, както и осигуровките за работника. Директно след Дания се нареждат Белгия, Швеция и Люксембург. А Германия заема, както и през миналата година, осмо място с почти 33 евро на час. Почти същата е цената на труда и в частния сектор на съседна Австрия. А средната стойност за целия ЕС е 29 евро и 50 цента на час. Интересното тази година е, че частните фирми в Словения, която се присъедини към ЕС през 2004, вече плащат повече за час труд, отколкото компаниите в Гърция и Португалия, които членуват в Общността от над три десетилетия. В Словения цената на един част труд е средно 15 евро и 80 цента. Къде са Румъния и България в това изследване? Румъния е на предпоследно място с 5 евро среден разход за един час труд. А България заема последната позиция с 4 евро и 10 цента на час. Лоша новина за хората, живеещи в страната, и добра за чуждестранните фирми, които продължават да откриват свои офиси в България.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg