АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С проекта се предлагат промени, свързани с извършването на разпоредителните действия по продажба и замяна на имоти - частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната (МО), като се предвижда да се осъществяват по регламентирания в закона общ ред, а именно чрез областните управители по местонахождение на имотите, министъра на регионалното развитие и благоустройството в случаите по чл. 45, ал. 4 от Закона за държавната...


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


Дефицитът в подсектор „Централно управление“ е в размер на -5 277 млн. лв., или -2.6% от БВП. Подсектор „Местно управление“ е реализирал дефицит от -810 млн. лв., а подсектор „Социалноосигурителни фондове“ е реализирал дефицит от -71 млн. лева.


Това е 24,1 на сто от БВП, сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ). Справка в НСИ сочи, че през 2023 г. дългът на страната е бил в размер на 42,383 млрд. лв., което е представлявало 23,1 на сто от БВП.


Очакваме през 2025 г. пазарът постепенно да възвърне своята динамика, воден от продължаващите трансформации и нуждата от нов тип лидерство – такова, което поставя акцент върху адаптивността и нуждата от способност за ефективно управление в комплексна, хаотична и непредвидима среда.


Банковата система отчете печалба в размер на 3,7 млрд. лв. към 31 декември 2024 г., което е с 277 млн. лв. (8,1 процента) повече спрямо реализираната за 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ, публикувано на страницата на централната банка в интернет.


От началото на годината до момента пласираният дълг на вътрешния пазар е 1 млрд. лв., по данни на БНБ и МФ. С новата емисия продадените ДЦК може да достигнат 1,5 млрд. лв.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Държавата се опитва да вземе на ръчно управление напълно пазарни взаимоотношения и да планира търговските практики до най-малкия детайл.


ВМЗ ЕАД обяви стажантска програма, която дава възможност на младите хора без стаж по специалността да получат практически опит и възможност за развитие в родния край, работа в реална производствена среда и запознаване с утвърдените практики на управление в дружеството и сключване на договор за стипендия, а на дипломиралите се - договор за работа.