АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Имайки предвид опитите на Кремъл от 2022 година да манипулира Европа чрез доставките на газ, за да подкопае нейната решителност за поддръжка на Украйна, новите закани на руския президент не изглеждат невероятни. А САЩ и ЕС са свикнали да купуват споменатите суровини от Русия в големи обеми.
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
Проектът се разработва от Китайската национална ядрена корпорация и ще се превърне в база за производство на естествен уран с най-високи стандарти, характеризираща се със зелени, икономични, интелигентни и ефективни операции.
Става въпрос за френската компания "Оран" (Orano). Нигер е седмият най-голям доставчик на уранова руда в света. През 2022 г. африканската държава е доставила около четвърт от урана, ползван в ЕС, сочат данните на европейската Агенция за ядрена енергия.
Белгийската енергийна компания „Анжи Електрабел“ след 2025 г. повече няма да използва уран от Русия, за да зарежда атомните си реактори "Доел 4" и "Тианж 3", съобщи вестник „Тийд“.
Само през 2023 г. американската ядрена индустрия е платила повече от $800 млн. на Росатом и нейни дъщерни дружества.
Ще се инвестират 300 млн. паунда, като целта е развитие на местното производство на висококачествен нискообогатен уран (HALEU) – гориво, необходимо за повечето високотехнологични реактори, което обаче в момента се предлага на пазара само от Русия.
През миналата година тези пет страни, сред които е и България, са платили за 30 на сто повече руски услуги в ядрения сектор и за 22 на сто повече обогатен (уран - бел.ред.), се посочва в годишния доклад на Агенцията по доставките на ЕВРАТОМ, публикуван пред октомври.
Две трети от световното производство на уран, който е суровина за ядрената индустрия, се добива от Казахстан (45% през 2021 г.), Намибия (12%) и Канада (10%). Делът на Руската федерация в световното производство на уран през 2020 г. е 5,5%, а този на Украйна - 0,9%.
През последните три години спот цената на урана се удвои, но все още е под пиковите си стойности от 140 долара за паунд (453 грама), достигнати през 2007 г. През настоящата седмица уранът се продава за около 60 долара за паунд спрямо 56 долара преди месец.