АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Отделянето на 2,5 милиарда лева за саниране е добра новина. Това е шанс България да ускори обновяването на сградния фонд и да намали енергийната бедност. Но дали тези средства ще доведат до реална промяна или просто ще бъдат усвоени без дългосрочен ефект, зависи от начина, по който програмата ще бъде структурирана.


През първите три години от изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС, който разполага с бюджет от 724 млрд. евро, са натрупани закъснения при изплащането на средствата и изпълнението на проектите. Това установява специален доклад на Европейската сметна палата (ЕСП).


Разпоредени са ретърсване в шест български фирми и в частни имоти, свързани със строителството на тунел "Железница" на магистрала "Струма". Претърсванията целят събиране на доказателства по съмнения за присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари, се посочва в съобщението.


В публикация на страницата си във Фейсбук министърът прави сравнение на икономическата ситуация в Румъния преди и след присъединяването. В периода 2007-2022 г. Румъния е имала среден годишен ръст на икономиката (реално нарастване на БВП) от 3,04 процента, което е вторият най-висок ръст в региона след Полша (3,83 процента) и над средния за ЕС от 1,2 процента.


"С програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция 2021 – 2027 заявката ни е да бъдем максимално актуални с решение за нуждите в региона. Във възможно най-кратки срокове могат да стартират заложените в нея мерки за справяне с нелегалната миграция".


Общата инвестиция е 45 млн. евро от еврофондове, държавен бюджет и общински финанси. Проектът стартира на през юни 2017, завършването е планирано за 31 декември 2022, но по-реалистично е това да се случи в първите месеци на 2023 година.


Общата стойност е 240 млн. евро: 45 млн. се предоставят по ЕЕПВ, 39 млн. евро от ОПИК, 109,9 млн. са осигурени под формата на заем от EИБ, а останалите средства са предоставени от акционерите – БЕХ и IGI Poseidon.


Кипър е на първо място сред страните-членки по усвояване на средствата от Европейския социален фонд, доближавайки 100%, и на второ място по привличане на ресурс от Европейския фонд за регионално развитие, с почти 85%.


Колко, къде и за какво са изхарчените еврофондове в България към 15 юни 2021 г. обобщава Институтът за пазарна икономика.


За 2020 година членовете на Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ) отчитат успешно посредничество по 397 млн. лв. усвоени ипотечни и потребителски кредити, спрямо 340 млн. лв. за 2019 г. и 200 млн. лв. за 2018 г. Това представлява ръст от 17% спрямо 2019 г. и 50% ръст спрямо 2018 г.