АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общият размер на депозитите на домакинствата се равнява на 44,7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на България. Годишният темп на растеж през декември се забавя спрямо преходния месец ноември, когато увеличението е било 12,2 процента на годишна база.
Очакванията на "Мудис" са, че държавният дълг на България ще нарасне умерено през следващите години, достигайки 27 на сто от БВП в края на 2025 г. и около 29 на сто в края на 2026 г. спрямо очакваните 24,8 на сто в края на 2024 г., а дефицитът да остане близо 3 на сто от БВП през 2025 г. и 2026 година.
Изграждането на силна верига от доставчици, подизпълнители и вносители е от ключово значение за повишаване на конкурентоспособността на яхтите, произведени в България. Асоциацията има за цел също да насърчава яхтения туризъм и да популяризира плаването сред българите.
Според платформа за търсена на работа в сферата на технологиите 60 процента от компаниите, отворили офиси в България през отминалата година, са с чуждестранен произход, като водещи са инвеститорите от САЩ и Германия. Останалите ИТ работодатели идват от Австрия, Белгия, Великобритания, Канада, остров Ман и Чехия.
Определени зони в района на Констанца вече са дадени на концесия за такава дейност. Това означава, че от тази година румънците ще имат производство на миди, скариди и няколко вида риба, които в момента се внасят от Гърция и България.
Според Годишното глобално проучване на PwC сред бизнес лидерите (PwC CEO Survey) през 2025 г. изпълнителните директори планират да наемат повече служители и да продължат ефективното внедряване на AI.
Данните за декември 2024 г. показват, че през последния месец на миналата година новорегистрираните в ЕС автомобили са били с 5,1 на сто повече в сравнение с година по-рано.
През третото тримесечие на 2024 г. той възлиза на 2,6% в еврозоната (EA20) и 2,9% в ЕС. През третото тримесечие на 2024 г. съотношението дефицит на еврозоната и ЕС към БВП намалява в сравнение с второто тримесечие на 2024 г. България регистрира дефицит от 8,7% към БВП през третото тримесечие на 2024 г.
Очакванията за предстоящите 12 месеца може да се обобщи така: много стабилност и приемственост, склонност към малко повече оптимизъм и малко по-малко скептицизъм в сравнение с предходната година.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,58 процента до 2,248 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,235 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.