АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Отчетлив недостиг на валежи се наблюдава в голяма част от ЦИЕ, като зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона. В източните части на Украйна ограничените валежи са попречили на възстановяването на реколтата от лошите условия по време на поникването на растенията.


Проектодокуменът, обсъждан от страните членки, ще позволи на всяка страна да се отклони с до 5 процентни пункта от целта на ЕС да запълва газовите хранилища на 90 на сто към началото на всеки зимен сезон, "ако пазарните условия са неблагоприятни за запълване на подземните газови хранилища".


В днешното видео асоциация "Активни потребители" ще ви запознаем с компостиране и какви са неговите ползи. Ще ви представи вариант, който да можете да приложите в домашни условия. Информацията в това видео е в съответствие с основните принципи на този процес, подготвени от експертите на Министерството на околната среда и водите.


Световните цени на кафето достигнаха многогодишен връх през 2024 г., нараствайки с 38,8 процента спрямо средната стойност за предходната година, главно поради неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни производителки, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Както и при какаото, причината за повишението на цените на кафето е климатичната криза, най-вече необичайните метеорологични условия, които са нанесли щети на реколтата.


АИКБ и НАМ настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители. Проучвания показват, че през последната една година се установяват неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, което в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи.


Лозята в Бордо, Югозападна Франция са регистрирали през 2024 година най-слабата си реколта от 1991 г. заради субсидираното изкореняване на парцели и ниските добиви, свързани с метеорологичните условия. Произведени са 3,3 млн. хектолитра вино през миналата година в сравнение с 3,8 млн. хектолитра през 2023 г., което е спад с 14%.


С предвиденото подпомагане ще се постигне по–ефективно използване на водата за напояване. Целта на интервенцията е да се създадат условия за поддържане на доброто състояние на водните тела, като се насърчат и икономиите на вода. Предвижда се внедряването на енергийно ефективни технологии и намаляване на водовземането чрез намаляване загубите на вода и смекчаване на натиска от климатичните промени.


Всичко това повдига и допълнително въпросите за отношенията с прекупвачи, съществуващ сив сектор, договорни условия с търговските вериги, вноса, преработката, достъпа до инфраструктура, но не само транспортна, а складове, хладилни съоръжения, логистични мрежи – всяко едно увеличава разходите при доставката на продуктите до крайния потребител.


Наложително да се предприемат четири мерки. Първо, да се направи оценка на риска. Второ, да се изследва целия остатъчен ресурс на железно-решетъчните стълбове. Трето, да се увеличат мобилните аварийно-ремонтни групи в зимни условия. И четвърто, да има повече контрол и отговорност от страна на КЕВР, МЕ и Комисия по енергетика към НС.