EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Успешен малък бизнес по време на пандемия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Успешен малък бизнес по време на пандемия

mail11:30 | 31.03.2021прегледи 1360 коментарикоментари 0


Малцина са незасегнатите от коронакризата, обхванала целия свят. Наложи се милиони работници по света да излязат в неплатен отпуск, а приходите на собственици на малък бизнес значително намаляха. В подобна неблагоприятна ситуация обаче някои все пак решиха вместо да чакат стоически кризата да премине, да погледнат на икономическия шок, причинен от Covid-19, като на възможност да усъвършенстват бизнеса си или да започнат нов. 

Във Великобритания първата блокада беше въведена в края на март миналата година. Тогава, като начин да се разсее от стреса на повишаващия се брой заболели, София Сътън Джоунс започва да пече хляб за свои съседи, затворени по домовете си. Година по-късно София и съпругът й Джеси отварят собствена пекарна в Северен Лондон след успешна кампания за набиране на средства през интернет:

„Започнах миналия април, след началото на локдауна. Тогава чувствахме, че работата ни не ни удовлетворява и решихме да се захванем с нещо за удоволствие. Винаги съм пекла хляб, това беше част от детството ми и е част от живота ми. И просто така, изпекох един хляб за наш съсед. И той ме препоръчал на други съседи и много бързо, след няколко седмици, имаше опашка пред къщата ни за хляб.”

Успех на Крис Мийд носи идеята му по време на блокадите да започне доставки на предварително подготвени кутии, в които има всичко необходимо, за да си направи човек сам, в домашни условия, коктейл и както е мотото на фирмата: да стане барман сам на себе си:

„Човек може да си поръча една кутия или да се абонира. Кутията се получава по пощата и в нея са всички съставки, които трябват, за да си приготвиш шест напитки от безплатна листовка с рецепти. Постарахме се да са тематични, за да бъде интригуващо, а не просто три напитки, които някой си избере. А да бъде нещо ново за човек, нови вкусове, нови комбинации, които не са опитвали преди или продукти, които не биха помислили, че могат да се използват в коктейл. Надеждата ми е да се превърне не просто в питие, а в събитие. Когато стартирах – през юни, си бях поставил за цел да продам шест кутии за месеца, а имах повече от 6 поръчки само за първата вечер, когато сайтът беше активен в интернет. ”

Снимка: Anna Nekrashevich/www.pexels.com

Преди пандемията Оливър Ловдей е работил на свободна практика в туристическата индустрия, но остава без доход след въвеждането на строгите ограничителни мерки за пътуванията. Започва работа като шофьор за верига супермаркети, като именно тогава му хрумва да започне бизнес с доставки на екологично чисти плодове и зеленчуци в кутии:

„За седмица-две вече имах интерес от няколко десетки души. За първия месец всяка седмица поръчките ми се удвояваха. Търсенето беше наистина голямо. Маркетинговата ми стратегия беше „от фермерския пазар до вратата ви”. Проектът ми е задвижван от страст, не е просто ход от отчаяние за печалба на пари.”

Майк Нътъл пък, които преди да бъдат затворени заведенията, е имал два винени бара, си поставя за цел да усъвършенства бранша си и начина, по който обслужва клиентите си:

„Приоритет номер едно: да оцелееш, приоритет номер две: да оцелееш с успех. Почти веднага въведохме продажби на дребно в интернет, което беше ново за нас. Осигурихме и помощ при онлайн пазаруването на вина с идеята да сме сомелиери в дома на всеки, който пожелае. Третото нещо, което въведохме, е услуга за съчетаване на правилните храни и вина, защото хората си остават у дома. Имаме и онлайн дегустация и на 13-ата седмица имахме 3000 потребители, които се включиха, за да слушат как говоря за вина от различни части на света. По този начин сме отбелязвали кръщенета, сватби, годишнини, корпоративни събития. Бизнесът ни се промени коренно и мислим как да обединим двете – бизнесът от миналото ни и бизнесът ни сега, за в бъдеще.”

Неволята учи и за пореден път доказва, че е възможно, въпреки всички трудности, които пандемията продължава да поднася, един бизнес да процъфтява. 

Източник: БНР


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6612