EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Успешно приключи ремонтът на ВЕЦ "Сестримо"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Успешно приключи ремонтът на ВЕЦ "Сестримо"

mail06:59 | 30.05.2024прегледи 472 коментарикоментари 0


Гъвкавостта на хидроенергийните мощности позволява успешно балансиране на електроенергийната система не само у нас, но и в региона, което прави каскадата „Белмекен-Сестримо-Момина клисура“ ключов компонент за българската енергетика.“ Това каза заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов на церемония във ВЕЦ „Сестримо“ по повод завършване рехабилитацията на централата, с което приключи успешно модернизацията на  цялата каскада „Белмекен-Сестримо-Момина клисура“. В церемонията се включиха също министърът на околната среда и водите Петър Димитров, зам.-посланикът на Чехия Петър Вавра , експерти и др. 

Каскадата е най-голямата в България, сравнима с мощността на един от блоковете на АЕЦ „Козлодуй“. При помпения режим се използва един и същ воден ресурс, което превръща ПАВЕЦ в естествени батерии за зелена енергия. „В момента над 70% от консумираната електроенергия в страната е от нисковъглеродни източници“, припомни енергийният заместник-министър.

ВЕЦ „Сестримо“ е второто стъпало в комплекса и третата най-голяма производствена мощност в системата на НЕК. Средногодишното й  производство на електроенергия е малко над 290 GWh.

Произведеното количество от пуска й до днес е близо 12 млрд. КWh, като централата е работила общо около 168 хил. часа - или близо 20 години без прекъсване. В ПАВЕЦ „Белмекен“, първото стъпало от каскадата, са инсталирани два генератора в помпен режим, които могат да бъдат активирани при излишък на електроенергия в системата.

Заместник-министър Самандов припомни, че модернизацията е част от проекта за рехабилитация на съоръжения от хидроенергийната система, съфинансиран с безвъзмездни средства от администрирания от ЕБВР „Международен фонд за подпомагане извеждането от експлоатация на блокове от АЕЦ Козлодуй“ (KIDSF) и собствени средства на НЕК. KIDSF се финансира от Европейския съюз и страните-донори Австрия, Белгия, Дания, Франция, Гърция, Ирландия, Нидерландия, Испания, Швейцария и Великобритания. Стойността на рехабилитацията на ВЕЦ „Сестримо“ е малко над 4.4 млн. евро.

България има огромен хидроелектрически потенциал, допълни още заместник-министърът на енергетиката. По неговите думи, пълноценното използване на този потенциал ще се отрази благоприятно върху сигурността на системата.

Каскада „Белмекен-Сестримо-Момина клисура“ е с обща инсталирана мощност от 735 MW в генераторен и 104 MW в помпен режим. Хидроенергията позволява бърза реакция при амплитудите в производството на ВЕИ, освен това тя е изцяло местен източник на възобновяема енергия - много важен елемент за енергийната независимост.

Общата стойност на проекта за рехабилитация на каскадата е около 20 млн. евро. Тя е изпълнена по договор между НЕК ЕАД и консорциум KONČAR KET - ČKD BLANSKO – RUDIS от 2018 г.

След успешното приключване на рехабилитацията на каскадата българската електроенергийна система разполага и ще може да разчита на 735 мегавата надеждно производство от възобновяема енергия.

Изпълнителният директор на НЕК Мартин Георгиев изтъкна, че това е четвъртата ремонтирана централа в рамите на последните 13 месеца, като в случая става дума за цяла каскада.

Тихомир Вунич, представител на консорциум "Кончар"  - "Бланко Рудис" (KONČAR KET - ČKD BLANSKO RUDIS), който е изпълнител на рехабилитацията, коментира, че при такъв сложен проект е нормално да се срещнат трудности в ремонтните дейности, но всички проблеми са решени.

"Най-важното е, че крайният резултат е отлично функционираща централа, която е на много добро ниво и качество", добави Вунич. 

В ПАВЕЦ "Белмекен" - първото стъпало от каскадата, са инсталирани и два генератора, работещи в помпен режим с мощност 104 MW, които могат да бъдат активирани в периоди на излишък на електроенергия в системата, допълни Самандов. Той обърна внимание, че гъвкавостта на хидромощностите позволява успешно балансиране на колебанията в системата, което прави каскадата ключов компонент в енергетиката на страната.

При помпения режим се използва един и същ воден ресурс, което превръща помпено-акумулиращите централи в своеобразни батерии за зелена енергия. Заместник-министърът обърна внимание, че в момента България консумира електроенергия от нисковъглеродни източници над 70 процента, като възобновяемите, каквито са водноелектрическите централи, вече са над 50 на сто. Според него по този начин страната ни се равнява на страни като Франция и Германия.

Георги Самандов уточни, че каскадата "Белмекен-Сестримо-Момина клисура" включва ПАВЕЦ "Белмекен", ВЕЦ "Сестримо", ВЕЦ "Момина клисура", язовир Белмекен, дневен изравнител Станкови бараки, както и дневен изравнител Момина клисура. Той припомни, че през май 2018 г. бе подписан договор между НЕК и консорциум "Кончар"  - "Бланко Рудис" за рехабилитацията на трите централи.

Проектът има за цел да увеличи експлоатационната надеждност и да подобри възможностите и бързото действието на централите при участие в регулирането на честотата и напрежението на мрежата, както и за захранване на коридори за аварийно възстановяване на енергийната система.

ВЕЦ "Сестримо" е второто стъпало в каскадата и третата най-голяма производствена мощност в състава на НЕК. Самандов припомни, че през 2023 г. централата навърши 50 години от въвеждането в експлоатация на първия хидроагрегат. Средното й годишно производство на електроенергия е 291 GWh (гигаватчаса), а произведената електрическа енергия от ВЕЦ "Сестримо" - от въвеждането й в експлоатация до настоящия момент, е близо 12 млрд kWh (киловатчаса), което е едногодишното потребление на всички битови потребители на електрическа енергия в страната. Централата е работила общо около 168 000 часа или 20 години без прекъсване, което говори за надеждност и сигурност.

Във ВЕЦ "Сестримо" са завършени цялостни рехабилитационни дейности, подчерта зам.-министър Самандов. По думите му проектът е изпълнен в рамките на подписано грантово споразумение за рехабилитация на хидроенергийния комплекс "Белмекен-Сестримо-Чаира" и на други системи на ВЕЦ с Европейската банка за възстановяване и развитие като администратор на Международния фонд за подпомагане извеждането от експлоатация на блокове от АЕЦ "Козлодуй" (KIDSF). Общият бюджет на споразумението е 37 милиона евро, от които 70 процента европейски средства по KIDSF, а 30 на сто са собствени средства от НЕК. Стойността на рехабилитацията на ВЕЦ "Сестримо" е малко над 4,4 млн. евро.

Служебният министър на околната среда и водите инж. Петър Димитров каза, че успешната рехабилитация на каскадата ще позволи ефективната работа на съоръженията в близките 15 години, което гарантира енергийната сигурност на страната. 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg