АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В напреднала фаза е разработването на нов закон, който да обедини в единна система железопътния и автомобилния превоз на пътници. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на дискусия на тема „България към достъпна, конкурентоспособна и устойчива мобилност“.


Проектодокуменът, обсъждан от страните членки, ще позволи на всяка страна да се отклони с до 5 процентни пункта от целта на ЕС да запълва газовите хранилища на 90 на сто към началото на всеки зимен сезон, "ако пазарните условия са неблагоприятни за запълване на подземните газови хранилища".


През 2024 г. ЕС е внесъл енергийни продукти на стойност 375,9 милиарда евро или общо 720,4 милиона тона. Спрямо 2023 г. вносът е намалял както в стойностно изражение (-16,2 на сто), така и в нетно тегло (-7,1 на сто), съобщи европейската статистическа служба Евростат на сайта си.


Капацитетът е 130 мегавата. "Терна Енерджи", собственост на базираната в Абу Даби компания за възобновяеми енергийни източници "Масдар" (Masdar), планира да свърже централата към електропреносната мрежата на страната още до края на следващата година, посочва изданието.


Чрез изграждането им се унищожава един невъзобновяем източник на хранителни ресурси. От организацията настояват да бъде наложен мораториум върху предоставянето на обработваеми земи от 1 до 7 категория за целите на изграждане на съоръжения за възобновяеми енергийни източници.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


Тази пътна карта поставя основата за привлекателна, конкурентоспособна, устойчива, ориентирана към бъдещето и справедлива агрохранителна система за настоящите и бъдещите поколения земеделски стопани и оператори в хранително-вкусовата промишленост.


С най-малка запълняемост към 9 февруари сутринта в ЕС са били газовите хранилища във Франция (30,29 на сто при 54,15 на сто година по-рано), Хърватия (30,65 на сто при 47,9 на сто година по-рано) и Нидерландия (33,7 на сто при 61,19 на сто година по-рано).


Инфлацията е нараснала до 1,5 процента през януари спрямо стабилния темп от 1,3 процента през декември. Възходящата тенденция се дължи основно на поскъпването с 27,8 процента на регулираните енергийни продукти след растежа с 12,7 процента през декември.


Държавният съвет на КНР ще наложи мита върху вноса на американски енергийни ресурси от 10 февруари 2025 г. Според постановлението на Държавния съвет петролът ще се облага с мито от 10 %, а въглищата и втечненият природен газ - с 15 %. Освен това мито от 10% ще бъде наложено на американските многолитрови автомобили, пикапи и селскостопанска техника.