EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Устойчиви признаци в икономиката ни

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Устойчиви признаци в икономиката ни

mail08:15 | 22.01.2014прегледи 720 коментарикоментари 0


Икономиката на България е проявила няколко признака на устойчиво възстановяване през 2013 година, отбелязва в днешния си доклад Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), качен на сайта на институцията.
Износът продължава да се подобрява, но слабото вътрешно търсене означава, че растежът през 2013 година вероятно е бил по-нисък от отчетения през 2012 година растеж от 0,7 процента.
В прогнозите си през ноември институцията очакваше растежът на българската икономика да бъде 0,4 процент.
ЕБВР е намалила прогнозата си за увеличаване на българския брутен вътрешен продукт (БВП) с 2 на сто през ноември до 1,8 процента, става ясно от доклада "Регионални икономически перспективи".
Според банката ускоряването на растежа ще се дължи на износа и известно възстановяване на вътрешното частно потребление. Институцията посочва също така, че фискалният дефицит е под
контрол, а държавният дълг е сред най-ниските в ЕС. Инфлацията остава ниска, но това отразява до известна степен намаляването на цените на комуналните услуги през изминалата година, което може да има отрицателни последици за бъдещите инвестиции в сектора.
ЕБВР предвижда икономически растеж от 2,7 на сто тази година след 2,0 на сто през 2013 година общо за страните от Източна Европа, Централна Азия и района южно от Средиземно море, с които работи.
Според институцията средният растеж на икономиките от Югоизточна Европа значително се е повишил от 0,4 процента през 2012 година до очакваните 2 процента тази година.
Възстановяването на тези икономики се дължи преди всичко на по-силния износ и на добрата реколта.
Безработицата обаче остава висока в региона на Югоизточна Европа, който обединява Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Косово, Черна гора, Румъния и Сърбия.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg