АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Трите страни с най-ниска средногодишна инфлация в ЕС през декември са Литва с 0,9 на сто, Финландия с 1 на сто и Италия с 1,1 на сто, сочат още данни на Евростат.
ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за инфлацията за прием в еврозоната. През третото тримесечие на 2024 г. (последни данни) цените на жилищата у нас нараснаха с 16.5% спрямо същия период на 2023 г., далеч по-бързо от инфлацията в страната и ръста в цените на жилищата в ЕС и еврозоната.
Според базовия сценарий на "УниКредит Булбанк", извънреден конвергентен доклад от ЕЦБ и ЕК, може да бъде поискан от българското правителство дори през следващата седмица. "Ако докладът е положителен, Европейският съвет формално ще одобри присъединяването на България към еврозоната вероятно през май тази година, което ще направи възможно страната да приеме еврото от 1 януари 2026 г.",
През третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата нарастват с 3,8 на сто в ЕС и 2,6 на сто в еврозоната спрямо същото тримесечие на 2023 г., отчита Евростат. През второто тримесечие на 2024 година цените на жилищата се увеличават с 3 на сто в ЕС и с 1,4 на сто в еврозоната.
През октомври 2024 г. спрямо септември 2024 г. сезонно коригираното производство в сектора на услугите нараства с 0,3 на сто в еврозоната и с 0,5 на сто в ЕС. През септември 2024 г. производството в сектора на услугите е спаднало с 0,1 на сто в еврозоната и е нараснало с 0,2 на сто в ЕС. През октомври 2024 г. на годишна база производството в сектора на услугите се повишава с 1,7 на сто в еврозоната и с 1,5 на сто в ЕС.
Понижението на икономическото доверие в страните от валутния съюз идва на фона на по-песимистични бизнес нагласи в промишлеността и в строителния сектор, както и на спад на потребителските нагласи.
Тези данни са в съответствие с очакванията на икономисти, които прогнозираха, че годишната инфлация в еврозоната ще се ускори до 2,4 на сто през ноември.
На годишна основа безработицата се е понижила от 6,1 на сто през ноември 2023 г. в ЕС и от 6,5 на сто в еврозоната. В България показателят е бил на ниво 3,9 на сто през ноември 2024 г. спрямо 4 на сто през октомври и 4,4 на сто спрямо ноември 2023 г.
Предлагането ще остане ограничено, поне докато няма яснота за влизането ни в еврозоната, а търсенето ще остане голямо поради налично банково финансиране (макар и сложено в нормативна рамка от БНБ). Пазарът на труда ще продължи да подкрепя търсенето с ниска безработица и растящи доходи, макар че темпът на растеж може да се забави.
ОББ намалява прогнозата си за ръста на БВП до 2.1%, а тази за инфлацията на 3.1% за 2025 година. Общата инфлация спада устойчиво. До 3 месеца е възможно България да покрие този показател за Еврозоната.