АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Създаденият от учените модел възпроизвежда формирането на стратифицирани епидермални слоеве, посредством обезсмъртени кератиноцити върху 3D поликарбонатна матрица, поставена в условия на границата между въздушно-течно култивиране.
Учени от Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) към БАН пристигат в Пловдивския панаир, за да демонстрират цивилните приложения на въздушните роботи - дроновете. Това ще се случи от 25 до 28 септември в рамките на 78-ото издание на Международния технически панаир, съобщиха от Панаира.
Германия изостава фатално във въоръжаването си. Учени дават драстичен пример: Русия може само за 6 месеца да произведе всички оръжия, с които в момента разполага германският Бундесвер. Защо е така.
Целта е в училищата да се използва потенциала на академичните среди в дейности с научноизследователско, иновационно, педагогическо, аналитично и логистично значение за училищната практика. Програмата ще се осъществи в периода 2024-2028 г. с общ бюджет от 3 600 000 лв.
Учените от катедра "Текстил, кожи и горива" на ХТМУ са фокусирани върху медицинския текстил - превръзки за рани, с които да се проследява състоянието им и да се лекуват.
През декември 2023 г. в популярното списание Journal of Ethnic Foods’ е публикувана статия, написана от екип български учени, във връзка с проведен експеримент, по време на симулирана марсианска мисия. Експериментът е реализиран в изследователската станция в пустинята Юта, САЩ, която имитира условията на планетата Марс.
Облъчването на храната е процес на излагане на храните на йонизиращо лъчение, например гама лъчи, рентгенови лъчи или електронни лъчи. По думите ѝ облъчването подобрява безопасността на храните и удължава срока им на годност чрез ефективно унищожаване на организмите, отговорни за развалянето.
Единият от проектите е фокусиран върху разработването на алтернативна антибиотична терапия с фокус върху използването на метали с антибактериално действие като сребро и галий.
Учени от Техническия институт по физика и химия към Китайската академия на науките, вдъхновени от морски червеи, са разработили нов нисковъглероден строителен материал, предлагащ потенциал за спестяване на енергия и намаляване на емисиите в строителния сектор. Резултатите от изследването са публикувани в списание Matter.
Резултатите проправят пътя за комерсиализацията на паяжината като устойчив заместител на синтетичните влакна. Този екологичен материал ще може да се използва за направата на хирургически конци и бронирани жилетки от ново поколение.