АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Учени: Шистовият газ безвреден
13:20 | 02.03.2012 1154 коментари 0
Мария Йолова
Научни тестове в Полша са установили, че при добива на шистов газ се отделят вредни отпадъчни продукти, които обаче могат да бъдат използвани повторно и да не вредят на околната среда. Това съобщи AP, цитирайки доклад на Полския геоложки институт, оповестен днес. Институтът е провел изследването си миналата година, когато компанията Canadian Lane Energy започна пробни сондажи край севернополския град Лебиен. Дали това ще суспендира българския мораториум?Енергийният гигант Chevron срещна яростната съпротива на екологични организации у нас против шистовия газ. След поредица от протести срещу проучването и добива му в района на Добруджа, кабинетът Борисов предпочете да запази общественото одобрение към мандата си и постави мораториум , забраняващ проучванията по метода “фракинг” на територията на страната ни. Гражданските организации останаха недоволни и определиха мораториума като временно и подвеждащо решение. Самият министър на икономиката Трайчо Трайков каза, дни след въвеждането на забраната, че фракингът е спрян, но ако бъдат открити други методи за добив, мораториумът отпада.
САЩ: Искате енергийна диверсификация - добивайте шист
Дни след като управляващото мнозинство гласува забраната на “фракинга” в НС, Синята коалиция започна медийна агитация за отмяната на това решение. Същевременно в медиите излезе проучване на агенция ESTAT, според което 75% от българите подкрепят проучванията за наличие на шистов газ.
Световните медии от ранга на CNN активно следяха гражданските протести и отбелязаха, че родните медии неглижират недоволството на екозащитниците. Страната ни беше споменавана редом с Франция, като двете ЕС-членки, които законодателно са забранили шистовия газ.
В началото на февруари държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън пристигна у нас. Причината за визитата остана неясна , но сред обсъжданите теми с премиера Борисов се оказа и шистовият газ. "Подкрепяме българската енергийна независимост и красивата българска природа. Когато демонстрираме безопасността на тази технология, ще преследваме и двете цели", обясни Клинтън. Самият Борисов даде да се разбере, че щом има такова голямо обществено недоволство по темата, той е длъжен да се съобрази с хората. След Клинтън в България пристигна специалният пратеник на САШ по енергийните въпроси за Евразия Ричард Морнингстар.
Срещата му с Трайчо Трайков беше с акцент “енергийна независимост” и напомняне, че шистовият газ е възможна алтернатива за постигане на така желаната енергийна независимост. "Получихме разбиране и ясна подкрепа от страна на Съединените щати за позицията на българското правителство, което ясно декларира, че на първо място е чистотата на природата и сигурността на гражданите. Ще следим внимателно развитието на технологиите", подчерта Трайков. Ричард Морнингстар се ангажира Съединените щати да предоставят на България най-новите изследвания, подробности по технологията и опита при експлоатацията на находищата на газ от шисти.
Същевременни в средата на февруари у нас бе учредено ново движение – „За енергийна независимост”. То се обяви за незабавна отмяна на решението на 41-то Народно събрание за мораториум върху проучванията и добива на шистов газ.
Основната цел на движението ще бъде да оказва натиск върху правителството и държавата за водене на политика на енергийна независимост. Основна част от нея според движението е извършването на проучвания за запасите на страната ни както от конвенционален газ, така и от шистов.
Полски учени излизат със становище, че добивът на шистов газ е безвреден, опровергавайки всички твърдения, че методът “фракинг” води до замърсяване на природата и локални земетресения.
Научни тестове в Полша са установили, че при добива на шистов газ се отделят вредни отпадъчни продукти, които обаче могат да бъдат използвани повторно и да не вредят на околната среда, сочи доклад на Полския геоложки институт, оповестен днес. Институтът е провел изследването си миналата година, когато компанията Canadian Lane Energy започна пробни сондажи край севернополския град Лебиен. Полша се надява, че запасите от шистов газ ще й помогнат да намали силната си зависимост от вноса на руски газ. Според оценките на експерти полските залежи на шистов газ са сред най-големите в Европа. Докладът на института посочва, че при процеса хидравличен фракинг се отделят някои високотоксични течности и твърди отпадъци. Тези вещества обаче могат да се използват повторно или да бъдат преработени. Лабораторните изследвания не са установили замърсяване на подземните води, почвата или въздуха, допълват експертите.
САЩ „жадува” за петрол и шист
След като цената на петрола остава нестабилна, САЩ се насочва към други енергийни заместители като природен и шистов газ. Тази нова индустрия търси реализация извън територията на Щатите, където вече има екологични последици след фракинг за добив на шистов газ.
Agence France-Presse публикува материал, в които се казва, че бумът на петрола и шистовия газ са тласък за американската икономика, от какъвто тя се нуждае, за да ускори съживяването си. Някои щати обаче, сред които е Ню Йорк, отнеха разрешителните за сондажи за шистов газ поради съображения за сигурност. В САЩ, чиято икономика все още се възстановява от рецесията, натискът да се разчисти пътят на тази истинска треска за злато е силен. Президентът Барак Обама се обяви за привърженик на "всички възможни действия", за да се развива добивът на газ.
През 2010 година сондирането за шистов газ е създало 76 милиарда приходи и е разкрило или съдействало за разкриването на 600 000 работни места в САЩ, сочи проучване на компанията за изследвания IHS Global Insight. Тези цифри би трябвало да се покачат на 118 милиарда долара и до 870 000 работни места към 2015 година, според IHS. Трябва да се отчитат и положителното въздействия за химическата промишленост, мините за пясък, производството на съоръжения за сондиране и други.
Хуманното лице на Chevron или изчистване на имиджа?
Очевидно САЩ няма да се откаже от “пропагандата” на шистов газ по света. Енергийният гигант Chevorn оперира на няколко континента. За да подобри поразклатения си имидж, компанията е публикувала на интернет страницата си, подробен материал за усилията за подобряване на здравето на хората. “Достъпът до качествени здравни услуги е съществена стъпка за борба с бедността. Това е и основата за изграждане на човешки и институционален капацитет – условието за дългосрочно икономическо развитие. Ние използваме нашия капацитет, технологии, служители и финансови ресурси , за да подкрепим здравните услуги за жени и деца , както и за борбата и превенцията на ХИВ/СПИН в Африка” HIV/AIDS. Това е най-новата кампания на енергийния гигант с реализация в Кейп Таун, Южна Африка.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg