АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Освен тази инициатива, вече две години заедно провеждаме образователна кампания за ученици, чрез която досега сме обхванали над 4000 деца в София. През 2025 г. програмата ще се разшири и в Перник и Ботевград, за да достигне до още повече млади хора“, допълва Джейн Димитрова, съосновател на Foodobox.


През тази учебна година в средищните институции се обучават 18 175 деца и 167 270 ученици, като за пътуващите, които учат в други населени места, ежегодно се осигурява безплатен транспорт.


От около 2000 тона готварска мазнина, която се използва в Кипър годишно, около 10 процента се събират за рециклиране. „Искаме децата да знаят, че отпадъкът не е отпадък. Отпадъкът има стойност и това е цялата концепция на кръговата икономика“, заяви ръководител на екип.


Резултатите от теста PISA показват, че 54% от българските ученици не достигат критичния минимум от знания по математика, 53% - по четене и 48% - по природни науки. Демографският спад допълнително задълбочава кризата. През последните три десетилетия броят на новородените е намалял с 34 434 души, а продължаващата емиграция на млади хора свива значително броя на учащите.


Защитени са специалностите, които имат специфично съдържание и се изучават от малък брой ученици, а икономиката има потребност от тях. Допуска се те да се изучават в класове с по-малък брой ученици - минимум 9, а не 26, както е при обикновените паралелки.


Новата цена за пътуване с обществения транспорт в Истанбул, което става с електронни карти, се повишава от 25 лири на 28,20 турски лири (около 0,78 евро). Със същия процент се увеличават и цените на абонаментните карти за ученици и студенти, както и за категориите служители, които ползват намаления в градския транспорт (т.нар. сини карти - б.а.). Възрастните хора (65+ години) в Турция имат право на безплатно пътуване в градския транспорт.


В периода 2014-2020 г. със средства от Оперативна програма „Региони в растеж“ са модернизирани и реконструирани 450 училища, в които се обучават над 250 000 ученици в цялата страна.


Целта е в училищата да се използва потенциала на академичните среди в дейности с научноизследователско, иновационно, педагогическо, аналитично и логистично значение за училищната практика. Програмата ще се осъществи в периода 2024-2028 г. с общ бюджет от 3 600 000 лв.


От близо 40 хиляди ученици, които са започнали професионалното си образование през настоящата учебна година, малко над 3 хиляди са в дуална форма на обучение. Това са едва 8% от бъдещите специалисти с придобита професионална квалификация.


Защитени са специалностите, които се предлагат в не повече от четири училища на територията на България, имат специфично съдържание и се изучават от малък брой ученици, а икономиката има потребност от тях. Допуска се те да се изучават в класове с по-малък брой ученици - минимум 9, а не 26, както е при обикновените паралелки.