АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Фалитите в България през 2013
Близо 70 000 са компаниите в региона, обявили несъстоятелност през 2013 г. При всички страни от ЦИЕ с изключение на Унгария, броят на тези фирми се е повишил средно с 9%. България отчита най-голям ръст на несъстоятелността с 834 компании (39%), в Чехия те са 32%. Причината за това може да бъде открита в намаленото търсене, трудния достъп до кредити и недостатъчните програми, подкрепящи бизнеса. Тези данни за несъстоятелността в региона на Централна и източна Европа бяха представени от агенция Кофас, съобщи БТПП.
Големи компании обявени в несъстоятелност в България през 201 3 г.
След пика на несъстоятелностите през 2013 година за първото тримесечие на тази година за България наблюдаваме спад в размер на 27%, но само в правните производства по несъстоятелност. Въпреки това случаите на неплащане и особено на забавяне на плащанията нарастват, което има потенциал да създаде трудности пред бизнеса в страната ни, ако не се прилагат систематични решения и мерки по управление на риска”, обяви Милена Виденова, управител на Кофас за България.
Ситуацията в България – компании в несъстоятелност
таблици:Кофас България
Какво още показва изследването?
-Значителен е ръстът на несъстоятелността в Румъния – 1303 компании.
-Несъстоятелността също така отбелязва сериозен ръст в Хърватска, Литва и Словакия.
-Значителни подобрения на показателите показва Унгария – намаляване на компаниите в несъстоятелност от 22 840 през 2012 г. до 13 489 през 2013 г.
-По - ниска е есъстоятелноста и в Латвия
-Най - добре представящите се сектори са IT, електроника, енергетика и здравеопазване.
-Най- проблемните сектори са търговията на едро и дребно – страдащи от ниско търсене, особено що се отнася до домакинствата.
-Проблеми се появават и в производствата на материали и консумативи за строителството.
Кофас предвижда подобряване на ситуацията с несъстоятелността през 2014 г. в повечето страни от региона
Tweet |
|