АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Фандъкова: Кредитна линия за старинни сгради
Специална кредитна линия за възстановяване на сгради-паметници на културата пуска Общинска банка по предложение на Столична община. „Целта ни е да намерим и допълнителни механизми за подпомагане на собствениците. Програмата се казва „Град с история“ е ще финансира до 70% от стойността на имота при изгодни условия. Имаме готовност при системен отказ на собствениците на паметници на културата от местно значение да ги възстановят, да учредим ипотека върху имота като общината извърши реставрацията. „ Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова.
Затова е важно последователното прилагане на целия инструментариум от мерки за защита на паметници на културата, който дава Закона за културното наследство. Първата стъпка са предписанията - емблематичните къщата на Яворов, къщата на Фингов, Захарна фабрика, Съюза на българските индустриалци на ул. “Шишман”, сгради на бул. “Хр. Ботев”, ул. “Шести септември”, бул. “Патриарх Евтимий” са с актове за незабавни действия. Следващата стъпка е налагането на глоба при отказ на собствениците да възстановяват и ремонтират – досега сме наложили санкции в размер над 600 хил. лв. Чрез Закона за устройство и застрояване на София си осигурихме възможността да налагаме много по-голям размер глоби – по 100 хил. лв.
Съществен проблем е, че тези актове се обжалват и се влиза в дълги съдебни процедури. Трябва да се отчете, че става дума за паметници на културата, които изискват своевременни действия, за да бъдат спасени. Пример затова е предписанието за къщата на арх. Фингов на ул. „Шипка” № 38 – заповедта към собствениците е от 2016 г., административният съд я потвърждава, след това собствениците обжалват и делото на втора инстанция е насрочено за 25 април 2018 г. Аналогичен е случай имаме и със Захарната фабрика.
Една от целите на Национална асоциация за развитие на историческите зони в страната, която учредяваме с колеги кметове е изработването на законодателни промени. С кметовете на Велико Търнов, Варна, Пловдив, Русе, Габрово, Търговище, Несебър и Копривщица подписахме харта на градовете с исторически зони, към която очакваме да се присъединят и други колеги, уточни Фандъкова.
Задачата, по която вече работим в София, е единен електронен регистър на всички паметници на културата – с информация за историята и състоянието им. Поискахме от Националния институт за опазване на културното наследство ни предостави техния архив, който да дигитализираме за наша сметка. Всички решения на НИНКН и Министерството на културата за статути на културните ценности трябва да са публични. Затова официално поисках от министъра на културата да преразгледа свалянето на статутите на двете сгради на ул. „Шести септември“ №49 и бул. „Цариградско шосе“ №37, направено миналата година.
На територията на София има 1400 недвижими културни ценности, като 60% от тях са в историческия център. Опазването на културно-историческото наследство на София и на всеки български град е мисия.
Освен грижата за сградите-паметници на културата, наша задача, към която насочихме специални усилия, е възстановяването на сградите на Стара София. В последните години над 110 фасади на стари сгради в централните райони „Средец“ и „Възраждане“ бяха възстановени от собствениците, благодарение и на активната работа на кметовете на райони. Само в район „Възраждане“ са възстановени З8 сгради-паметници на културата, в момента се ремонтират още 4, а други 5 са в процедура по одобряване на проекти.
Разчитам много на съвместната ни работа с експертите от парижкия район „Маре“ и използвайки опита им, да създадем ясни правила за възстановяване на сградите в историческите квартали. Благодарна съм на сенатор Ив Дож, който е автор на Закона за опазване на историческите сгради във Франция, за помощта за София, отбеляза още кметът на София.
Tweet |
|