АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ФАО:Рекордни реколти от зърно
Въпреки очакваните рекордни реколти от зърно този сезон, зърното остава недостатъчно, за да се гарантира равнището на запасите, съобщи в Рим Аби Абасян, експерт от Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО), цитиран от Франс прес. "Необходимо е да се възстанови достатъчен резерв. Обикновено се смята, че са необходими две последователни добри реколти, за да бъдем спокойни, не бива нещата да претърпят лош обрат през 2014 година", изтъкна той по случай Световния ден на прехраната. Според Абасян нещата с житото не вървят надобре въпреки перспективите за реколти от около 700 милиона тона (и 950 до 970 милиона тона царевица).
За него съотношението между наличните резерви на големите износители спрямо общото вътрешно потребление е тревожно и количествата на разположение на пазара са близки до равнищата от 2012 година, с изключение на царевицата, която от съотношение 7,6 на сто миналата година този сезон е 13 процента или двойно повече.
Общо за всички зърнени култури това съотношение е 18,4 на сто спрямо 16,3 на сто миналата година, допълни той. При зърното този процент е 12,6 на сто спрямо 13,5 на сто през 2012 година, подчерта икономистът, призовавайки за предпазливост за 2014 година.
Очакваният от ФАО обем на зърнената реколта през 2013-2014 година от над 2 милиарда тона е със 7 процента повече от катастрофалната 2012-2013 година, когато в САЩ настъпи жестока суша. В същото време световното потребление още е нараснало, с 3,3 на сто за една година, включително на пшеница и най-вече на царевица, стимулирано от производството на етанол и много промишлени приложения. Абасян предупреди, че ако Русия или Украйна имат проблем с климата, а утре пострада реколтата на Аржентина, проблемът може да стане сериозен. Той отбеляза, че цените на житото са се понижили доста по-малко, отколкото цените на царевицата на световния пазар: от септември 2012 до септември 2013 година един тон пшеница е поевтинял от 372 на 312 долара, докато на царевицата спадът е от 323 на 209 долара. Традиционно осемте големи световни износители са Съединените щати, Канада, Европейският съюз, Австралия и Аржентина, към които след 2007 година се присъединиха в статистиките Русия, Бразилия и Украйна за царевицата и Русия, Украйна и Казахстан за пшеницата.
Tweet |
|