АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Намаление спрямо края на 2024 година в рамките на периода януари-март 2025 година бе отчетено и през трите месеца, съответно през януари с 1,7 на сто, през февруари - с 0,1 на сто и през март - с 1,4 на сто. На годишна база парите в обращение отчитат увеличение от 4,2 на сто. В номинално изражение нарастването възлиза на 1,204 млрд. лева спрямо края на първото тримесечие на 2024 година.


Цените на вноса са намалели с 0,1 на сто миналия месец, първият спад от септември, след коригирано надолу увеличение от 0,2 на сто през февруари, съобщи Бюрото по трудова статистика към министерството на труда на САЩ.


Износът се е повишил с 12,4 на сто през март спрямо година по-рано, опровергавайки очакванията за увеличение от 4-5 на сто. Вносът обаче намалява през март 4,3 на сто на годишна база.


Вносът на втечнен природен газ (LNG) в Европа бележи значителен ръст, като надвишава нивата от предишни години. Повишението се дължи най-вече на сериозно увеличение на спот доставките от американското крайбрежие на Мексиканския залив, бързото въвеждане в експлоатация на завода в Плакемин (САЩ), както и на намаленото търсене на втечнен газ от Китай.


През февруари 2025 г. спрямо януари 2025 г. е отчетен спад в добивната промишленост - с 6.3%, както и в преработващата промишленост - с 2.7%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ се наблюдава увеличение - с 3.5%.


През януари 2025 г. увеличение спрямо предходния месец е отчетено в следните сектори: „Професионални дейности и научни изследвания“ - с 6.5%, „Административни и спомагателни дейности“ - с 5.9%, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 4.8%, и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 0.6%.


ВЕИ покриват три четвърти от растежа (75 на сто) в търсенето на електрическа енергия. Слънчевата енергия беше най-големият двигател на новия растеж в производството на електрическа енергия, като се увеличи с 474 тераватчаса (ръст с 29 на сто), осигурявайки 40% от глобалното увеличение в търсенето на електрическа енергия.


Най-голямо увеличение на месечна база е регистрирано в Естония (9,5 на сто), Румъния (4,8 на сто) и България (2,5 на сто).


„Вие не заслужавате сегашното си увеличение на заплатите от 79% и затова сме тук – защото не вие решавате вместо нас, а ние ще решаваме вместо вас. Уважаеми работници, нека вземем решение народните представители да бъдат на минимална работна заплата до следващото увеличение на минималната работна заплата“, каза председателят на ССМ Слободан Трендафилов.


Най-значително годишно увеличение през март се очаква при цените на услугите в еврозоната (3,4 на сто). Темпът им нарастване обаче се забавя спрямо февруари (3,7 на сто), сочи предварителната оценка на европейската статистическа служба.