EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Ферхойген поиска Атина да спре блокадата

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ферхойген поиска Атина да спре блокадата

mail15:34 | 09.02.2010прегледи 519 коментарикоментари 0


Загубите на българските фирми от блокадата на гръцката граница се изчисляват на 6.4 млн.евро в периода 18 януари – 4 февруари, става ясно от справка на Министерство на земеделието.
Гюнтер Ферхойген, зам.-председател на Европейската комисия е поискал от гръцкото правителство да предприеме спешни мерки за възстановяване на свободното движение на стоки, от и към други държави-членки. Това се казва  в негово писмо, изпратено до министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов и румънския министър на земеделието и развитието на селските райони Михайл Думитру.
„Моля, бъдете сигурни, че аз напълно разбирам вашите притеснения, отнасящи се до въздействието на тези събития върху търговията и свободното движение на стоки в рамките на вътрешния пазар. Така също бих искал да ви уверя, че аз отблизо следя този въпрос и поисках от Гръцкото правителство да се предприемат спешни мерки за възстановяване на свободното движение на стоки, от и към други държави-членки. 
В допълнение, опитах да призова гръцките власти да предприемат всички необходими мерки, за да се осигури свободното движение на стоки в съответствие с Регламент на ЕС (ЕО) № 2679/98, в който се посочва, че когато възникне дадено препятствие, съответната държава-членка е задължена да предприеме всички необходими и препоръчителни мерки, така че свободното движение на стоки да е гарантирано на територията на държавата-членка, в съответствие с Договора, и да се информира Комисията за действията, които са предприели или възнамеряват да предприемат.
Голямото значение, което Комисията отдава за разрешаване на този въпрос е било потвърдено по време на съвместната среща, проведена в Брюксел на 27 януари, между представителите на службите на Европейската комисия и на българските и румънските власти. На  тази среща съответните власти се съгласиха да предоставят на Комисията всички факти и оценка на тяхното въздействие. Всяко действие от страна на Комисията зависи от конкретиката на информацията, която вашите власти ще трябва да представят.”, завършва писмото.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg