АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Още в първите часове след откриването най-дълги опашки се извиха пред щандовете за хамбургери, които се продават за между 40 и 50 леи (16 и 20 лв). Хот догът струва между 35 и 38 леи (14 и 15,2 лв), гофретите са по 30 леи (12 лв), палачинките - между 22 и 30 леи (8,8 и 12 лв), пържените картофки с всевъзможни добавки - 32 леи (12,8 лв).


Страната ни активно участва в подготовката на споразумение за глобалното ценообразуване. Изложението IN-COSMETICS GLOBAL се проведе в център РАИ, Амстердам. Глобалното събитие за козметика, етерични масла и суровиниза продукти за лична хигиена с над 1000 изложители, показващи най-новите постижения в науката, иновациите и устойчивостта.


Поставено е началото на конструктивен диалог между бизнеса и институциите относно кадровата криза в туризма. Договорени са конкретни срещи между Министерството на туризма и Министерството на образованието и науката за развитие на кадрите в сектора.


Събитието се предвижда в периода 2-4 май и ще се състои пред сградата на Общината и на централния площад. "След успешните фермерски пазари и кулинарни изложения, които провеждаме в годините назад, решихме да отдадем заслуженото на производителите на млечни продукти, имайки предвид, че в региона около Враца има такива със световно признание.


За да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на високите технологии, във Враца ще пристигнат представители на водещи компании, технологични лидери, експерти от България и чужбина, като събитието се очаква да е едно от най-големите в сектора през тази година.


Организаторите имат амбицията да предложат на гостите на събитието огромно разнообразие от баници. В предишното издание наред с традиционните – със сирене, направени по различни начини – точени, дърпани, втасали, месени, имаше и баници със спанак, лук, булгур, халва, пиле, кайма, картофи, лопуш, праз, грозде, тиква.


Изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация (BESCO), Добромир Иванов, акцентира върху нуждата от устойчиви политики, които да подкрепят стартъп екосистемата. Очакванията му са през 2025 г. да стартират нови фондове, които да поставят по-силен фокус върху deep tech иновациите и връзката между науката и предприемачите.


Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.


По области на науката през 2023 г., както и през предходната година, най-голям относителен дял имат разходите за НИРД в областта на техническите науки - 47.2%, или 693.5 млн. лв., следвани от медицинските и здравни науки - с дял от 22.3%, или 326.9 млн. лв., и естествените науки - 18.7%, или 273.9 млн. лева.


Ръст на скандинавците в комплекса. "Дни на отворените бутилки" в Троян от 21 до 23 септември,инициативата е във връзка с Български фестивал на сливата - 2024, на който предприятието е традиционен партньор.