АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.
Одобреното финансиране за десетте обекта е на стойност 8 702 634 лева. Договорите за финансиране чрез предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост са сключени в края на 2024 година и са започнати дейностите по тяхното изпълнение.
В заключителна фаза е и процесът по сключване на договори с общините по Етап I на процедурата за саниране на многофамилни жилища, който се изпълнява със 100 процента безвъзмездно финансиране.
Индексът на "Ифо", който отразява бизнес нагласите на германските автомобилостроителни концерни, се понижава до -34,7 пункта през декември 2024 г. спрямо сезонно коригираните -32,4 пункта през ноември.
През октомври 2024 г. увеличение спрямо предходния месец е отчетено в два сектора: „Транспорт, складиране и пощи“ - с 3.4%, и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 0.1%.
Понижението на икономическото доверие в страните от валутния съюз идва на фона на по-песимистични бизнес нагласи в промишлеността и в строителния сектор, както и на спад на потребителските нагласи.
Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 734,3 млн. лв. От тях 538,6 млн. лв. са предвидени за финансиране на проекти на общини или клъстери от по-слабо развитите региони. Останалите 195,7 млн. лв. са за регионите в преход – София и Благоевград.
Основната група с най-малък ръст на цените в сравнение с декември 2023 г. е транспортът, където отчетената инфлация е 25,88 на сто. Най-поскъпнали при същата съпоставка са услугите на образованието, при които скокът на цените е от 91,64 на сто.
Предлагането ще остане ограничено, поне докато няма яснота за влизането ни в еврозоната, а търсенето ще остане голямо поради налично банково финансиране (макар и сложено в нормативна рамка от БНБ). Пазарът на труда ще продължи да подкрепя търсенето с ниска безработица и растящи доходи, макар че темпът на растеж може да се забави.