АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дадохме абсолютен приоритет на програмата за индустриалните паркове и чрез ББР затваряме пълния цикъл на финансиране, посочи министър Карадимов. Дунавският индустриален парк в Свищов беше одобрен за финансиране за безпрецедентно кратко политическо време – един месец, като банката ще осигури средства в размер на 27 млн. лв.
Национална кръгла маса подчерта нуждата от устойчива рамка за финансиране на сградно обновяване. България трябва да се отдалечи от модела на 100% грантова схема за сградно обновление, категорични са експертите.
Изграждането на парка до Свищов се финансира от Министерството на иновациите и растежа с близо 27 млн. лв. по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост. ББР осигурява 25,5 млн. лв. мостово финансиране.
Инвестициите са по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна. Това включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в ход. Работим активно за финализиране на дейностите по изпълнението на проекта за жп връзката с РСМ от около 2,4 км, който е предвиден за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
Финансовата помощ е безвъзмездна, като средствата са осигурени по втората покана "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление" (BG-RRP-4.028), част от НПВУ. Общо 82 общини, които спечелиха финансиране, подписаха договорите си с МЕ.
Италиански, френски, белгийски и швейцарски клиенти често са привлечени от пакетни сделки, които включват разходи за пътуване и настаняване.
Министерството на енергетиката посочва, че основната цел на инвестицията е да допринесе за увеличаване на дела на чиста енергия в енергийния микс на България по пътя към климатична неутралност.
Ще бъде включена възможност за издаване на държавни гаранции по нови заемни споразумения на „НЕК“ ЕАД за финансиране на инвестиционен проект „Модернизация и рехабилитация на Помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“, в размер до валутната равностойност на 155 млн. лв.
Делът на чуждестранните студенти е най-голям в направленията „Медицина“ (58%), „Стоматология“ (47%) и „Ветеринарна медицина“ (31%). В още четири направления те надхвърлят 10% - „Фармация“ (14%), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (13%), „Музикално и танцово изкуство“ (12%) и „Туризъм“ (11%).
България и Черна гора поемат ангажимент за засилване на сътрудничеството в ключови туристически направления, включително зимен, културен, винен, поклоннически и СПА туризъм, както и изразиха воля за осигуряване на въздушна свързаност между балканските столици, съобщи българското Министерство на туризма.