EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Финансовите посредници с положителна оценка

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Финансовите посредници с положителна оценка

mail16:11 | 16.08.2024прегледи 619 коментарикоментари 0


Финансовите посредници запазват положителната си оценка за текущата икономическа ситуация в България показва последното издание на тримесечния бюлетин на Министерството на финансите "Финансов сектор: оценки и очаквания". Бюлетинът е публикуван на страницата на ведомството.

За поредно тримесечие оценката на анкетираните остава задоволителна, но претеглената ѝ балансова стойност леко се повишава спрямо предходното издание.

Делът на финансовите посредници, които оценяват икономическата ситуация като незадоволителна, е намалял за сметка на повишение на тези, които я определят като задоволителна. Основно силно положителна оценка са дали само част от инвестиционните посредници (около една трета).

Според участниците в изданието темпът на икономически растеж през третото тримесечие ще се запази. Търговските банки и инвестиционните посредници продължават да са най-положително настроени, докато управляващите дружества (УД) и пенсионноосигурителни дружества (ПОД) очакват по-скоро забавяне.

Финансовите посредници очакват индексът на потребителските цени да забави темпа си на нарастване спрямо предходното тримесечие. Отговорите на анкетираните са разнопосочни, но обобщената им оценка сочи, че предвижданото повишение на цените за трето тримесечие няма да е силно. Очакванията от предходната анкета за слабо ускорение на инфлацията през второто тримесечие се реализираха. През април 2024 г. инфлацията достигна най-ниската си стойност за последните три години от 2,5 на сто на годишна база. През май и юни годишният темп на инфлация отчете леко ускорение, съответно до 2,7 на сто и 2,8 на сто, което се дължеше на поскъпването на енергийните стоки и услугите, пише в анализа.

Очакванията от предходното издание на бюлетина на МФ относно броя на заетите в икономиката като цяло се запазват и през третото тримесечие. Според финансовите посредници няма да има съществена промяна. Основният дял от анкетираните (56 на сто) очакват броят на заетите да остане без промяна, а 31 на сто да нарасне, като инвестиционните посредници са най-оптимистично настроени.

Основният лихвен процент по-скоро ще се запази близко до нивото си от предходното тримесечие според участниците в това издание макар, че агрегираната им балансова оценка премина на отрицателна територия, но близко до неутралното равнище. Основният лихвен процент през юни 2024 г. е 3,78 на сто, като в сравнение с май 2024 г. остава непроменен, отчитат от МФ.

Балансовата оценка от отговорите на анкетираните по отношение на динамиката основните индекси на Българската фондова борса (БФБ) през третото тримесечие сочи слабо повишение. Най-оптимистично настроени в настоящото издание са УД и ПОД, докато търговските банки са с най-предпазливи очаквания. Прогнозираното от анкетираните повишение на индексите през второто тримесечие се реализира по отношение на SOFIX и BGBX40, докато BG REIT остана почти без промяна в рамките на периода, се посочва още в анкетата.

Лихвените проценти по депозитите ще останат без промяна през третото тримесечие според анкетираните финансови посредници. Балансовите претеглени оценки и в трите основни валути се движат около нулевото равнище. Това сочат и болшинството от отговoрите – 75 на сто от анкетираните са посочили "без промяна“. При съществуващия режим на Паричен съвет динамиката на основните лихвени проценти в еврозоната се пренася сравнително бързо върху лихвените проценти по сключените сделки на междубанковия паричен пазар у нас, докато при пазарните лихвени проценти по кредити и депозити трансмисията е относително бавна и слаба поради спецификите на местния банков пазар. Продължаващата висока ликвидност и конкуренция в сектора, заедно с продължаващия ръст на привлечените депозити от частния сектор, останаха основните фактори, които задържат трансмисията на затегнатите монетарни условия от еврозоната у нас и тя остана все още относително слаба. През второто тримесечие претеглените лихвени проценти по новите срочни депозити в лева леко се повишиха с 9 базисни точки (б.т.), докато тези в евро и долари намаляха, съответно с по 2 б.т. и 21 б.т.

Лихвените проценти по кредити също се очаква да се задържат на нивата си от второто тримесечие. Балансовите оценки на анкетираните намаляват спрямо предходното издание и въпреки, че са на положителна територия, остават по-скоро близко до нулата. Освен високата ликвидност и конкуренция, начина и цената на финансиране на търговските банки и все още ниските лихви по депозитите остават сред основните фактори за задържане на ниски равнища на лихвените проценти по кредитите за частния сектор. През второто тримесечие претеглената цена на новите кредити за покупка на жилища се запази на исторически ниски нива, като дори беше отчетено минимално намаление спрямо първо тримесечие, отчитат експертите.

Изданието "Финансов сектор: оценки и очаквания" представя очакванията на широк кръг финансови посредници по отношение на основни макроикономически показатели и фактори, отнасящи се до извършваната от тях дейност. Публикацията анализира  очакванията им относно икономическия растеж, инфлацията, основния лихвен процент, валутния курс на лева спрямо щатския долар и лихвените проценти по депозити и кредити. Осъществява се на базата на анкетиране на търговски банки, инвестиционни посредници, управляващи дружества и пенсионно-осигурителни дружества. Изготвя се от дирекция "Европейски въпроси и икономически анализи". Серията включва четири тримесечни издания на български език, допълват от МФ.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg