АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Финансовият пазар в България спира
Българският капиталов пазар спира да изпълнява функцията си на финансово посредничество – има недостиг на ликвидност, а малкото добри компании излизат на чуждите борси. През 2010 г. финансовият пазар в България загива, докато всички други се възстановяват с бързи темпове. Това заяви председателят на Асоциацията на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) Любомир Бояджиев в рамките на осмото международно финансово изложение Банки Инвестиции Пари, което се провежда от 7 до 9 юни в Шератон. Според Бояджиев борсовата приватизация е най-сигурната и доказала се вече мярка за подобряване на ликвидността. Във фокуса на инвеститорите са основно енергийните компании и Булгарстрансгаз, Булгаргаз, АЕЦ Козлодуй, Енергийния системен оператор, ТЕЦ-Марица Изток 2, електро разпределителните дружества. Разбира се, става дума за приватизация на миноритарни дялове от 25-30%, което е нормална практика във всички развиващи се икономики от ЦИЕ, подчерта председателят на БАЛИБ.
Имаме обещанието на министрите на финансите и икономиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков, че дялове от държавните предприятия ще излязат на борсата, информира Бояджиев. Той допълни, че все още се очаква позицията на премиера, която ще бъде решаваща за стартирането на приватизацията.
Дори и всички мерки за развитие на борсата да бъдат изпълнени до 2012 г., това може и да не върне доверието в пазарите, посочи Иван Такев, ръководител на БФБ, който представи програмата за развитието й. До 2012 г. борсата ще се концентрира върху подобряване на инфраструктурата на финансовия пазар чрез въвеждане на вътрешен и трансграничен клиринг, и сетълмънт, маркет мейкъри и нови финансови инструменти като маржин покупки и къси продажби. Въпреки че се очаква мерките да привлекат ликвидност и чужди инвестиции, това не може да реши всички проблеми на БФБ, подчерта Такев и за пореден път призова за целенасочена държавна подкрепа за финансовите пазари./със съращения/
Източник:Infostock.bg
Tweet |
|