АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Германия се отказа постепенно от ядрена енергия през април 2023 г., когато последните три централи бяха окончателно спрени.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Новата правна рамка съдържа по-бързи, по-опростени и по-ефективни процедури за връщане и допълва Пакта за миграцията и убежището, който ще влезе в сила в средата на 2026 г.


Предвижда се държавите свободно да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.


Българската Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) ремонтира ТЕЦ „Плевля“ – единствената въглищна топлоелектрическа централа в Черна гора. С мощност от 225 MW, тя осигурява около една трета от електроенергията в страната и играе важна роля в енергийния баланс на страната.


Китайските банки са отпуснали нови заеми на стойност 5,13 трилиона юана (706,40 милиарда долара) през януари, което е над четири пъти повече, отколкото през декември и надвишава прогнозите на анализаторите, сочат днешните данни на Китайската народна банка.


Тръмп насърчи близките връзки с държавите от Персийския залив, включително Саудитска Арабия, по време на първия си мандат, припомня Ройтерс. Страната инвестира 2 млрд. долара във фирма, създадена от Джаред Къшнър, зет на Тръмп и бивш негов съветник, след като Тръмп напусна поста си.


Миналия месец Европейската комисия обяви, че е изплатила шестия транш на Италия по нейния Национален план за възстановяване и устойчивост на стойност 8,7 милиарда евро. От тях 6,9 милиарда евро са под формата на заеми, а 1,8 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства.


Сумата ще бъде платена на румънската страна, тъй като техни фирми ще направят проучването, проектирането и строежа на съоръжението. "Проучването е възложено на фирма. До средата на 2026 година ще бъде направено проучването къде ще се ситуира точно мостът. Строителството ще отнеме 2.5 години.