АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Справка в НСИ сочи, че през първото тримесечие на 2024 г. в страната е имало 12 229 новорегистрирани и 992 обявени в несъстоятелност правни единици.


Сред страните членки на ЕС най-голямо повишение е регистрирано в Чехия ( 46 на сто на през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (29,8 на сто) и Унгария (26 на сто). За сметка на това яйцата са поевтинели най-много в Нидерландия (3,6 на сто), Люксембург (3,2 на сто) и Гърция (2 на сто).


ОИСР предоставя препоръки за политики за ускоряване на кръговия преход на София, като се основава на своята рамка с три стълба — хора и фирми, политики и места.


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.


По-ниски от 1000 евро са МРЗ в България и в Унгария (707 евро), Латвия (740 евро), Румъния (814 евро), Словакия (816 евро), Чехия (826 евро), Естония (886 евро), Малта (961 евро), Гърция (968 евро) и Хърватия (970 евро).


На срещата стана известно, че повече от 50% от БВП на България се създава от предприятия, които активно използват интелектуална собственост, включително патенти, търговски марки и географски означения.


За пръв път българската мебелна промишленост участва с национален щанд в Минало. В изложението ще се включат 8 фирми от сектора: Валиян, Джи.отто Ливинг Софа, Е енд Д Логистик, Ет Елимекс – Иван Радевски, Квадрат дизайн, Колорадо-АВС, Мебели Драги, Мела.


Все по-трудно се разплащат фирми в строителството, земеделието и транспорта, показват данните на Allianz Trade. Расте рискът за експортно ориентираните български компании, алармират още експертите.


ВУЗФ обявява старта на стратегическо сътрудничество с един от най-престижните университети в Европа – Luiss Guido Carli University, базиран в Рим, Италия. Това партньорство предоставя нови перспективи пред студентите на ВУЗФ чрез създаването на Международна комбинирана програма (ICP) – уникална възможност за завършване на интегрирано обучение с придобиване на бакалавърска степен от ВУЗФ и магистърска степен от италианския...


Длъжностни лица, запознати с плана, казаха пред Ройтерс през март, че планът ще бъде удължен до 2036 г. и ще включва закупуване на нови подводници, нови въздушни, морски и подводни дронове и комуникационен сателит. Част от парите ще бъдат използвани за разработване на противовъздушен и антидронов купол, наречен "Ахилесов щит".