АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Фирми: Домейн Беса Валей, ББР
Домейн Беса Валей, една от най-успешните винарни в България, създател на вината Enira, отбеляза 20 година от създаването си, когато двама изключителни винари и приятели пристигат от Бордо в пазарджишкото село Огняново, където зад завоя, след каменната кариерата пред тях се открива неповторима гледка – просторно поле с превъзходно изложение и всички останали качества на първокласните лозя във Франция. Това са граф Стефан фон Найперг, собственик на няколко имения в Бордо, и виненият консултант Марк Дворкин. Веднага след тяхното решение да изградят винарна по френски модел на това място, към тях се присъединява и германският финансист Карл Хайнс Хаупман, който дава и най-сериозен тласък на проекта. Решават да нарекат имението Домейн Беса валей, по името на древното тракийско племе беси, населявало тези земи.
„Осъзнаваме колко сме свързани с древната история на това място, където се е правило вино буквално от векове. Днес ние се опитваме да правим тук най-добрите вина по най-добрия начин“, казва граф фон Найперг.
Тримата визионери и до днес са пряко заети във всички стъпки от производството на вината на Беса валей, а от българска страна зад тях стои голям екип, ръководен от Ивайло Антонов, управител на имението, заедно със Светлозар Джуров, главен енолог на винарското имение.
„Ние станахме на 20 години, което е чудесна възраст за една винарска изба. Защо ли? Защото сега лозята ни навлизат в топ форма и следващите 20+ години ще ви зарадваме с още по-добри продукти, ще покажем някои чисто сортови вина, ще продължим да даваме най-доброто, на което сме способни“, заяви Карл Хайнс Хаупман от сцената на тържеството.
За двадесетте си години винарната се превърна в крайъгълен камък за качество при червените вина. Всички техни продукти под марката Enira, Reserva, BV Grande Cuvee и Syrah присъстват в листите на топ ресторантите у нас.
-----------------
Българска банка за развитие АД приключва 2020 г. с 231 млн. лв. загуба, според одитирания отчет на кредитната институция, изготвен и подписан от новото й ръководство и заверен от две одитни компании. Основната причина е в заделянето на провизии по очаквани загуби от кредитна дейност. По кредитите, отпуснати в рамките на анти COVID програмите, банката е начислила 120 млн. лв. провизии. Докато 137 млн. лв. са разходите за обезценка на кредитни експозиции. С кредити за над 140 млн. лв. са финансирани дружествата "Слънчев ден" , "Благоевград БТ" и "Роудуей кънстракшън". В следващата група са компаниите със заеми за над 115 млн. лева. Това са "Маркет инвестмънт" и "Интернешънъл инвестмънтс". В третата група - със заеми от по над 60 млн. лв. - са "Параходство БМФ", "Транспект" и "Инса Ойл".
Tweet |
|